Metabolismus, tedy látková přeměna, je pro hubnutí klíčovým procesem. Dnes snad již každý ví, že s rychlejším metabolismem spalujete více energie, a tedy i rychleji hubnete. Pokud nesportujete a příliš si nehlídáte složení stravy, může vás trápit pomalu fungující metabolismus. Jak ho tedy „zrychlit“ a podpořit tak hubnutí přebytečných kil?
Chce to změnu
Klíčem k úspěchu je v tomto případě změna. Nedaří se vám zhubnout, popřípadě hubnete opravdu pomalu? Problémem může být právě špatně fungující metabolismus, který není zvyklý na určitý režim, a tedy i pravidelnost.
Jak podpořit metabolismus?
Přísun bílkovin
Začnete tím, že si ve svém jídelníčku pohlídáte obsah bílkovin. Bílkoviny na svůj metabolismus potřebují nejvíce energie ze všech živin, tedy mezi 20-30 % ze své energetické hodnoty. Pokud tedy zkonzumujete například 100 kalorií v bílkovinách, reálně využijete jen 70-80 kalorií. Metabolismus bílkovin spotřebuje množství energie pro zabudování bílkovin do tkání, tedy svalů a orgánů, popřípadě na jejich přeměnu na energii.
A jak přidat do vaší stravy více bílkovin? Přidejte do jídelníčku například jogurty, sýr cottage, kvalitní šunku, sýr, bílé maso či celozrnné výrobky. Dobře lze do jídelníčku zakomponovat také oříšky a semínka.
Více o bílkovinách:
- Netradiční zdroje bílkovin
- Nejlepší zdroje bílkovin, aneb co si dopřát v tréninkovém režimu
- Oříšková másla jsou skvělým zdrojem bílkovin
Přísun vody, i té studené
Metabolismus a hydratace organismu mají mnoho společného. Jelikož naše tělo tvoří z valné části právě voda a aby organismus fungoval tak, jak má, je důležité, abyste organismus správně hydratovali. Pro rychlejší metabolismus tedy nezapomínejte na pravidelný přísun tekutin.
Doporučuje se také pití studené vody, jelikož dochází k ochlazení organismu, který v tomto případě musí zvyšovat množství vyprodukovaného tepla. I toto tepelné tvoření spotřebuje dávku energie a podporuje zrychlení metabolismus.
HIIT tréninky
Tzv. HIIT tréninky jsou skvělým způsobem, jak se udržovat v kondici a spálit množství tuků. Během HIIT tréninku si za minimální dobu dáte pořádně do těla. Jedná se o intenzivní trénink, po kterém musí organismus uhradit tzv. kyslíkový dluh, navíc zapracovat na opravě svalů, šlach a další tkáně, kterou trénink poškodil. Díky tomu dochází k rychlejší látkové výměně a zrychlení metabolismu. Po vykonání HIIT tréninku totiž spalujete ještě dalších několik hodin energii, dá se říci, „zadarmo“.
Pravidelný silový trénink
Podobně účinný je i silový trénink, který však musí být opravdu vydatný. Silový trénink totiž poškozuje vaše svaly natolik, že po tréninku je k opravě všech těchto tkání potřeba velká dávka energie. Svaly se nejen opravují, ale také zesilují, zvětšují se a tvarují. Dokonce 24-48 hodin po tréninku je klidový metabolismus zvýšen natolik, že spalujete až o 5-10 % více kalorií, než kdybyste trénink vynechali. I v tomto případě platí, že čím těžší trénink, tím větší výdej energie máme, a to i po samotném tréninku. Nevyhýbejte se proto silovému tréninku, ať jste muž nebo žena.
Pálivá strava a zelený čaj
Metabolismus podporují také některé nápoje a jídla. Vhodná jsou především pálivá jídla obsahující chilli, ale také přísady, jako je zázvor, skořice či pepř. Z nápojů váš metabolismus pořádně nakopne kvalitní káva či zelený čaj.
- Čtěte také: Zelený čaj nabudí organismus
Sedavý životní styl
Pro váš metabolismus je problémem také sedavý životní styl, tedy to, že často sedíme v zaměstnání, ale také v autě či doma. Dlouhé sezení přináší nejen bolesti zad, krční páteře a celkovou ztuhlost, ale během sezení dochází k zapojení menšího počtu svalů než během stání. Snažte se proto sedavý životní styl proložit pohybem, popřípadě stáním. Při stání totiž vydáte zhruba o 30-50 % více energie než při sezení. Běžte se tak během přestávky v práci projít, zvolte si cestu do práce jinou než autem a nezapomínejte ani na pravidelnou dávku pohybu.
No Responses