Jak jednoduše vysvětlit základní doplňky výživy

Chystáte se na pozici recepční ve fitness, rozjíždíte obchod ve fitness sféře nebo jste nový nadšenec do zdravé výživy a rádi byste znali odpovědi na jednoduché otázky z oblasti doplňků výživy? Nač je protein? Proč zařadit BCAA? Je nutné zařadit spalovač tuků? A kdy se dává takzvaný „nakopávač“? V dnešním článku se podíváme na základní doplňky výživy, které najdete v téměř každé posilovně.

Protein

Protein je mezi doplňky výživy tím nejpoužívanějším. Jedná se o kvalitní zdroj bílkovin, který je navíc nejlépe a nejrychleji vstřebatelný (oproti ostatním zdrojům bílkovin). Protein je vhodné zařadit po tréninku (po fyzickém výkonu), kdy tělo potřebuje co nejrychleji doplnit bílkoviny, které jsou základním stavebním kamenem pro svaly. Protein lze doplnit o zdroj rychlých sacharidů v podobě banánu, který nám po náročném výkonu (výdejem energie, kalorií) doplní energii.

BCAA

Doplňky výživy

Jedná se o aminokyseliny, které lidský organismus není schopen vytvořit. Tyto aminokyseliny získáváme ve stravě a nebo právě pomocí doplňků výživy. Jedná se o valin, leucin a isoleucin. BCAA zlepšují a urychlují regeneraci po tréninku, podporují udržení svalové hmoty a slouží také jako zdroj energie během tréninku. BCCA se konzumuje během nebo po fyzickém výkonu.

Spalovač tuků

Spalovače tuků jak už název napovídá pomáhají s hubnutím a spalováním tuků. Je ovšem důležité zmínit, že hubnutí je zejména o kalorickém deficitu (kalorický příjem je nižší než kalorický výdej) a až po splnění tohoto bodu je možné zařadit doplněk výživy podporující hubnutí. Jedná se o látky, které zvyšují metabolismus tuků a tuky se mění na zdroj energie. Spalovače tuků fungují buď na principu zvyšování termogeneze organismu (zvýšení tepla a tím vyšší energický výdej) nebo na principu zvýšené lipolýze – odbourávání tuků. Mezi nejpoužívanější spalovače tuků patří kofein, synephrine, L-karnitin, CLA.

„Nakopávač“

Takzvané „nakopávače“ či předtréninkové nápoje jsou (jak plyne z názvu) určené ke konzumaci před fyzickým výkonem. Tyto nápoje (či tablety) v sobě obsahují celou řadu látek podporující váš trénink, jak z pohledu zlepšení výkonu, delší svalové vytrvalosti, lepšího prokrvení svalů či zvýšeného odbourávání tuků. Mezi látky, které v nakopávačích najdeme, patří kofein, citrulin, arginin, kreatin, extrakty (ze zeleného čaje, z černého pepře apod.).

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..