Zelený čaj či extrakt: Nabudí organismus a podporuje hubnutí

Zelený čaj poskytuje širokou řadu zdravotních výhod. Nejenže obsahuje dávku antioxidantů a tříslovin, ale je i skvělým pomocníkem při hubnutí a únavě. K získání účinků ze zeleného čaje však často nestačí jen jeho pití. Slyšeli jste již o extraktu ze zeleného čaje?

Zelený čaj

Spojení zelený čaj označuje nápoj, který se připravuje z lístků čajovníku. Nesmírně populární je zelený čaj v oblastech svého původu, tedy v Číně, Vietnamu, ale také v Japonsku, Koreji apod. Postupně se však příprava zeleného čaje rozšířila po celém světě, kde byl tradičněji používán spíše čaj černý.

Obsah látek

Je až neskutečné, kolik zelený čaj obsahuje zdraví přínosných látek. Jedná se především o třísloviny (taniny), z nichž je významná především skupina katechinů, zastupují více než 50 % obsažených látek v zeleném čaji. Z nich je nejdůležitější epigalokatechin galát, který má vliv například na srdeční zdraví. Další zdraví přínosnou látkou jsou alkaloidy, tedy kofeiny, theolylin a další látky, které mají povzbuzující účinek. Zelený čaj je také zdrojem saponinů, které mají vliv na hladinu cholesterolu, udržují trávicí trakt v dobré kondici a posilují imunitní systém. Zelený čaj obsahuje také řadu vitamínů, minerálů a stopových prvků.

Šálek zeleného čaje

Zelený čaj- šálek

Každodenní šálek zeleného čaje místo černé kávy přináší do vašeho jídelníčku mnoho zdravých látek a podpoří i tolik tížené hubnutí. Zelený čaj vás totiž skvěle nakopne, zahání únavu a posiluje koncentraci. Dodává také energii a podporuje hubnutí. Zelený čaj totiž dokáže potlačovat chutě na sladké, jelikož se podílí na zlepšení inzulínové citlivosti organismu. Zelený čaj má také vliv na spalování tuků, jelikož podporuje zdraví metabolismus a přispívá k zahřívání organismu. Zelený čaj tak může být dobrým spojencem na cestě k vysněné postavě.

Matcha čaj

Velmi moderní je dnes i příprava tzv. matcha tea. Matcha čaj má svou dlouholetou tradici především v Japonsku, kde je spojován s rituály a připravován s pomocí speciálních štětečků. Matcha je jemným namletým práškem ze zelených listů čajovníku. Tento jemný prášek se následně ředí vodou a pije jako tradiční zdraví přínosný nápoj. I v této variantě lze tedy zelený čaj popíjet. I v kavárnách si často můžete dopřát tzv. matcha latte.

Doplněk stravy

Abyste svému tělu zajistili pravidelný přísun zdraví přínosných látek ze zeleného čaje, můžete zvolit doplněk stravy v podobě extraktu ze zeleného čaje. Tyto přípravky mají vliv na funkce metabolismu a podporují spalování tuků, také pozitivně působí na duševní zdraví, koncentraci a fyzické schopnosti, chrání organismus před oxidačním stresem a posilují imunitní systém. Tato forma užívání je ideální pro osoby, kterým zelený čaj nechutná či ho nepijí pravidelně. Tabletky tak mohou tuto funkci efektivně zastat.

Extrakt ze zeleného čaje

Zelený čaj- extrakt

Extrakty ze zeleného čaje obsahují právě polyfenoly (taniny), které mají silné antioxidační účinky a další řadu zdravotních přínosů. Zelený čaj obsahuje šest hlavních katechinových sloučenin, přičemž mezi nejúčinnější paří epigalokatechin galát, známý pod zkratkou EGCG, který byl často zkoumán. Připisují se mu velmi příznivé účinky na lidské zdraví. Zelený čaj obsahuje také aminokyselinu L-theanin, která má pozitivní vliv na nervový systém, jelikož ho uvolňuje, ale zároveň povzbuzuje. Ano, i tyto dva účinky lze skloubit. Stimuluje totiž mozkovou činnost a přináší stav relaxace spojené s hlubokou duševní bdělostí. Zelený čaj je již stovky let součástí různých rituálů a meditací, podobný stav by mělo jeho užívání také navozovat.

Přečtěte si také 5 tipů pro zdravé a chutné snídaně!

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..