Netradiční zdroje bílkovin, které vás překvapí

Amarant, edamame, krevety a další netradiční zdroje bílkovin. K nabrání svalové hmoty potřebujeme materiál, ze kterého se budou svaly tvořit a rýsovat. Ke zvýšenému příjmu bílkovin ve vaší stravě nemusíte volit jen maso a mléčné výrobky. Dnes na trhu najdete řadu potravin a ingrediencí, které jsou skvělým zdrojem bílkovin, navíc mohou nudnou a jednostranně zaměřenou stravu zpestřit. Jaké potraviny patří mezi netradiční zdroje bílkovin?

Amarant

Amarant se stal velmi populární především s rozšiřující se oblíbenou bezlepkové stravy. Amarant je kvalitním zdrojem bílkovin a vhodnou bezlepkovou přílohou. Svým původem pochází ze Střední Ameriky, kde byl pěstován Inky a Aztéky již před třemi tisíci lety. Nazývat jej můžeme také jako „pseudoobilovina“.

Krevety

Méně tradičním zdrojem bílkovin v našich končinách jsou jistě krevety. Mohou se však stát zajímavým oživením jídelníčku, které přinese stopu středomořské kuchyně ve vaší stravě. Krevety chutnají skvěle, navíc jsou celkem dobře dostupné, i když je jejich cena vyšší. Jsou skvělým zdrojem plnohodnotných bílkovin a obsahují jen minimum tuku. Jsou též zdrojem omega-3 mastných kyselin, zinku, jodu, draslíku, vitamínů ze skupiny B, vitamín A, E a D. Připravte si krevety s česnekem, citronovou šťávou, přidejte petržel a trochu vína a skvělá večeře je na světě.

Skyr

Skyr si dnes můžete koupit v řadě supermarketů, a to v ochucené či neslazené verzi. Skyr je tradičním fermentovaným mléčným výrobkem, který je svým původem z Islandu. Zde se vyrábí již více než 1000 let, ale jeho obliba se rozšiřuje po celém světě. Skyr má vysoký obsah bílkovin, kolem 12 %, a svou konzistencí je podobný řeckému jogurtu. Čekejte však spíše kyselejší chuť. Skyr obsahuje také jen minimum sacharidů a žádný tuk. Skvěle se tak hodí i do nízkosacharidových a nízkotučných diet.

Edamame

Vyzkoušet můžete také edamame, nezralé sójové boby, které skvěle chutnají a dopřávat si je můžete zvláště v asijských restauracích. Z nezralých sójových bobů se konzumuje jen vnitřní část, tedy boby, které mají příjemně sladkou chuť. Jelikož se stále jedná o sóju, jsou skvělým zdrojem bílkovin. Edamame se konzumují samotné posypané solí a slouží jako zdravá svačinka nebo je lze přidat do nejrůznějších zeleninových směsí, polévek, salátů apod.

Lahůdkové droždí

Lahůdkové droždí nemá s klasickým droždím takřka nic společného. Je oblíbené mezi vegetariány a vegany jako dobrý zdroj bílkovin a slouží k zahuštění i ochucení pokrmů. Obohacuje pokrmy o bílkoviny a vitamíny ze skupiny B. Chutí připomíná spíše sýr.

Tempeh

Tempeh se vyrábí ze sójových bobů, a to procesem fermentace (díky tomu se snižuje obsah antinutričních látek). Tempeh se vyrábí z uvařených sójových bobů, které jsou následně naloženy do specifických kultur. Bakterie z kultur „prorůstají“ sójovými boby, spojují je a vzniká zvláštní hmota. Díky fermentaci získává tempeh na zajímavých nutričních vlastnostech. Obsahuje vitamíny ze skupiny B, bílkoviny a vlákninu. Na 100 g obsahuje tempeh přibližně 17 g bílkovin.

Konopná semínka

Netradiční zdroje bílkovin

Spojencem na cestě ke zvýšenému obsahu proteinů ve stravě jsou i konopná semínka, která můžete snadno přisypat do své ranní kaše, do granoly, smoothie, salátů či jogurtu. Jsou skvělým zdrojem bílkovin, ale i aminokyselin, omega-3 mastných kyselin a celé řady klíčových minerálních látek.

Quinoa

Kvalitní přílohou bohatou na bílkoviny je i quinoa. Merlík chilský je také „pseudoobilovinou“, která je bezlepková a má příjemnou oříškovou chuť. Obsahuje plné spektrum aminokyselin a může se stát plnohodnotnou náhradou za maso. Ideální k přípravě salátů, sladkých kaší i polévek.

Čtěte také Čím nahradit cukr?

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..