Carnivore diet aneb výhradně masová strava

Jaké výhody a nevýhody může přinášet Carnivore diet?

Osoby, které podstupují pravidelný trénink a snaží se o nabrání svalové hmoty, volí stravu, která je bohatá na proteiny. V dnešním článku se dozvíte o způsobu stravování, který na protein rozhodně bohatý je. Je však otázkou, zda je tento způsob stravování zdraví přínosný. Už jste slyšeli o tzv. Carnivore diet?

Masový jídelníček

Carnivore diet, česky nazývaná jako masová dieta
Carnivore diet, česky nazývaná jako masová dieta

Carnivore diet, česky nazývaná jako masová dieta, je extrémně zaměřeným způsobem stravování, který je založen výhradně na konzumaci masa, doplněn může být jídelníček i o další potraviny, ale jen v opravdu minimálním množství. Zpravidla činí 95 % jídelníčku maso a masné výrobky a z 5 % je jídelníček složen z jiných potravin. Carnivore diet však není jen způsobem stravování, ale také životním stylem.

Proteinový přísun

Jelikož je tento způsob stravování zaměřen na velký příjem masa, jedná se o stravu, která je opravdu bohatá na proteiny, ale i tuky. Podobně jako u ketogenní diety, i v tomto případě dochází k tzv. stavu ketózy, jelikož je jídelníček omezen o přísun sacharidů. Tělo tak začíná čerpat energii primárně z tukových zásob, jelikož ze stravy žádné sacharidy nezíská. Pravdou ale je, že z masové stravy získáváte nejen řádku bílkovin, ale i velké množství tuků. Proto není vždy dosaženo toho pravého stavu ketózy.

Popularita Carnivore diet

Masová dieta není zcela redukční dietou, i když některé osoby, které se tímto způsobem stravovaly, za nějaký čas opravdu zhubly. Jedná se však o spíše obézní jedince. Masová dieta je spíše životním stylem a jakýmsi přesvědčením. Hlavním propagátorem této diety je i ortopedický chirurg Shawn Bakery, který o masové dietě napsal také knihu, ve které své nadšení pro tento způsob stravování osvětluje. Podle něj lidskému organismu k životu postačí opravdu jen maso a nulový přísun uhlohydrátů, tedy naprosté omezení konzumace ovoce a zeleniny.

Masové výhody

Maso je dobrým zdrojem kvalitních bílkovin a tuků, ale i vitamínů (A, B, C, D, E) a minerálních látek (železo, zinek, selen atd.). Otázkou však je, zda je jednostrannost takové stravy opravdu zdraví přínosná.

Základní pravidla Carnivore diet

Základní pravidla Carnivore diet
Základní pravidla Carnivore diet

Mezi základní pravidla při carnivore diet patří to, že si budete vybírat maso s obsahem tuku, ideálně hovězí maso. Jíst byste měli ve chvílích, kdy pociťujete hlad. Při ochucování masa používejte sůl i pepř. Dopřávat si můžete i kvalitní uzeninu a slaninu. Pít byste měli jen čistou vodu, ale i čaj a káva jsou povoleny.

Co můžete?

Jídelníček by měl složen především z masa jakéhokoliv druhu, drůbež, vepřové, ryby, jehněčí atd. je povoleno, vhodné jsou i nízkosacharidové mléčné výrobky, vejce, vývary, masné výrobky, vnitřnosti atd.

Co nesmíte?

Vyhnout byste se však měli všemu, co je rostlinného původu, tedy bramborům, rýži, obilovinám, semínkům, oříškům, těstovinám atd. Váš jídelníček je tedy velmi omezen a začíná se zaměřovat jen jedním masovým směrem.

Přínos pro zdraví Carnivore diet

Tato dieta přináší své výhody i nevýhody. Masová dieta může být spojována s potencionálními přínosy, jako je zlepšení trávení a zmírnění či odstranění zažívacích potíží. Příznivci masové diety hovoří i o zlepšení mentálních funkcí a redukci váhy. Oblíbena je i pro svou jednoduchost a také díky tomu, že můžete jíst kdykoliv, když dostanete hlad.

Nevýhody

Představte si, že jíte stále jen maso. I s takto zaměřeným jídelníčkem se mohou dostavovat některé zdravotní nevýhody. Hovoří se například o zvýšení rizika vzniku rakoviny tlustého střeva, zvýšení škodlivého cholesterolu v krvi, zvýšení rizika vzniku kardiovaskulárních chorob. Samozřejmě se dostavuje i nedostatek živin, které maso neobsahuje (vitamín C, E a vláknina). Tato dieta má i negativní ekologické dopady.

Jednostrannost

Pravdou však je, že je tento způsob stravování opravdu velmi jednostranně zaměřený, poměrně extrémní a nejedná se o stravování, které by bylo pestré či nadmíru zdravé. Všeho moc přeci jen vždy škodí.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..