Hudba a cvičení, jde to dohromady?

Hudba a cvičení je odvěké téma, na které se vedlo již mnoho diskusí a ještě mnoho se jich vést bude. Na světě totiž najdete nespočet osob, které hudbu při cvičení zásadně odmítají a upozorňují na nevýhody, které může přinášet. Zároveň je však velké množství sportovců, kteří si bez hudby nedovedou představit svůj trénink. Pojďme se tedy podívat, jaké výhody hudba do sportu vnáší a jaké nevýhody jsou s ní spojené.

Výhody hudby

Nejdříve se zaměříme na to, jaké benefity nám hudba a cvičení nabízí. Není jich málo. Pokud chodíte do fitka, asi víte, že zde hraje vždy nějaká hudba, ovšem ne vždy se vám majitel fitness centra trefí do vkusu a bylo by pro vás lepší, kdyby ona hudba vůbec nehrála. Proto je dobré se vždy do posilovny vybavit vlastní hudbou.

Poslech hudby je vhodný především v případě, že cvičíte sami. Hudba vás totiž dokáže velmi efektivně motivovat. Samozřejmě si však nesmíte pouštět pomalé romantické songy, ale volte hudbu s dobrým tempem, které vás bude držet v pohybu a dobře koncentrované. Často však záleží také na tom, jaký druh cvičení zrovna provádíte.

Motivace hudbou

Může hudba motivovat při cvičení?

Pokud provádíte cviky, které jsou především o dynamice a výkonu, je vhodné zvolit hudbu s rychlejším tempem. Na toto tempo si rychle přivyknete a mnohdy se podle něj také hýbete. Jedná se například o skvělého pomocníka při běhu, pokud najdete mixtape těch správných písniček, může vám pomoci k lepším časům. Při běhu však můžete poslouchat i klidnou hudbu, která vám naopak prohloubí psychický požitek ze samotného běhu, který nebude nikterak svižný, ale vrátíte se po něm plní energie a dobré nálady.

Jóga a hudba

Kapitolou sama pro sebe je jóga. U té platí pravidlo klidné hudby, tedy takové, která vám navodí příjemné pocity. Je pomalá a navozuje ve vás harmonii a klid. Díky tomu jste příjemně naladěni na jogínské cviky a uvolňujete do svého nitra pozitivní energii, která se prolévá vaším tělem a dodává vám novou chuť do života. Příjemné pocity navíc ovlivňují motivaci do dalšího cvičení, na které se budete vyloženě těšit.

Posilování

Během posilování je hudba výhodou v momentě, kdy zvedáte skutečně těžké váhy a potřebujete tzv. nakopnout. Nicméně správný soundtrack vás může provést kompletně celým tréninkem, který vám zpříjemní a hlavně odfiltruje veškeré rušivé zvuky z posilovny, takže se budete soustředit skutečně jen a jen na sebe a svůj výkon.

Hudba a cvičení má i nevýhody

Hudba a cvičení- jde to dohromady?
Hudba a cvičení- Jde to dohromady?

Vždy je však potřeba myslet na to, že příliš mnoho hluku škodí a to už se pomalu dostáváme k nevýhodám poslouchání hudby během cvičení. Pokud si pustíte do sluchátek hudbu příliš nahlas, což vás bude často svádět, pak se zcela odstřihnete od zvuků ze svého okolí. To může být nebezpečné například při běhu, kdy je potřeba pozorně kontrolovat veškeré dění kolem sebe. Zároveň je to nevhodné i při posilování v posilovně, ve které nejste sami a pokud by na vás někdo mluvil, potřeboval pomoct, nebo vás o něco žádal, budete jej nechtěně ignorovat.

Problémem jsou navíc i dráty od sluchátek, které vás mohou při nejrůznějších sportech zdržovat a v momentě, kdy si omylem sluchátka vytrhnete z uší, musíte se zastavit, nandávat si je a jste úplně rozhozeni z celého rytmu cvičení.

Přetěžování

Nevýhoda hudby při cvičení spočívá také v jeho výhodě a to je udávání tempa. Pokud vám hudba udává správné tempo, nic se neděje. Ovšem tělo má vždy tendenci přizpůsobovat se tempu hudby, a pokud je toto tempo příliš rychlé, vydává tělo příliš mnoho energie a jednoduše řečeno se odrovná. V takovém případě trénink skončí dříve, než začal a vy z něj nebudete mít vůbec nic.

Dávejte proto na výběr té správný hudby dobrý pozor a rozhodně se jí nesnažte protlačit do svého tréninku za každou cenu. Může vám totiž velmi pomoci, ale zároveň působit i kontraproduktivně.

Jakou hudbu při cvičení posloucháte vy? Piště dolů do komentářů

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..