Kouření – jaký má vliv na vaše zdraví a cvičení?

Kouření a jeho dopady na zdraví


⋅ Má vůbec nějaké výhody?

Kouření, asi se budete divit, přináší i nějaká pozitiva. Ovšem v porovnání s negativy jsou tyto výhody naprosto zanedbatelné a je jich žalostně málo.

 1. Podobně jako alkohol, i cigarety umí ovlivnit naši mysl
  Ovlivňují totiž hladinu serotoninu v mozku, přesněji nikotin z cigaret a tím dochází k lepší stimulaci nervových vzruchů.  Výsledkem je lepší psychická pohoda, menší hladina stresu.


 2. Kouření snižuje chuť k jídlu a zvyšuje bazální metabolický výdej až o 10 %
  Nikotin rovněž zpomaluje vstřebávání živin ve střevech a naopak zrychluje střevní peristaltickou vlnu, tedy vylučování. Tím, že zahání chuť k jídlu nám cigarety mohou pomáhat držet se od jídla, které bychom neměli jíst.


 3. Výhodou kuřáctví je zvýšená pozornost a schopnost si lépe zapamatovat věci
  To je způsobeno aktivací acetylcholinu, který propouští nervové vzruchy.


 4. Kouření snižuje riziko vzniku zánětlivých onemocnění střev
  Z nějakého důvodu tomu tak je. Kouření může sloužit jako prevence při boji proti zánětlivým střevním onemocněním, které by mohly vést až k nádorovému bujení. Je to možná způsobeno zhoršenou vstřebatelností živin ve střevech, které jsou o to rychleji vyloučeny z těla ven.


 5. Cigarety mají stimulační účinky
  Než začnete jásat, i zde platí, že tyto účinky nevydrží dlouho a brzy je vystřídají příznaky utlumení.
  Jak nikotin z krve vyprchává, vyprchávají i tyto efekty. kouření

⋅ Negativní dopady na zdraví

Těch dopadů je celá škála, takže se pojďme podívat na ty nejdůležitější z nich.

 1. Rakovina
  Takové neznámé a zapovězené téma. Ale je tomu tak. Cigarety doopravdy způsobují rakovinu plic, hrtanu, dutiny ústní, ledvin, jater, slinivky a dokonce i tlustého střeva.


 2. Stahují se cévy
  Když kouříte, krev vašim tělem koluje hůře a to má za následek zhoršené dodávání potřebných živin vašim svalům. Rovněž nebudete schopni dosáhnout takového napumpování, vaše cévy jsou zúžené a do svalu se nedostane dostatek krve.
  O riziku ucpání srdeční tepny a navození infarktu ani nemluvě…


 3. Zhoršená syntéza bílkovin a vyšší hladina myostatinu
  Myostatin je bílkovina, která vyvolává v těle katabolické účinky. Jeho hladina u kuřáků pak stoupá asi o 30 %! To je dost velký důvod na to, abychom přestali s naším zlozvykem, pokud to chceme v posilovně někam dotáhnout. Následně zhoršená proteosyntéza naruší produkci bílkovin, které jsou velice důležité při budování svalové hmoty.


 4. Nižší vytrvalost
  V krvi vám bude proudit více CO, oxidu uhelnatého a to zapříčiní méně prostoru právě pro kyslík. Je to proto, protože oxid uhelnatý se ve vašem krevním řečišti přímo váže na červené krvinky. To je jeden z důvodů, proč vám začíná docházet dech dříve, nežli jste byli zvyklí. Zkrátka, na kyslík už ve vaší krvi není místo.

kouření

Závěr

Jak můžete vidět, dopady kouření nejsou malé a ačkoliv je jich zmíněna jen hrstka, sportovní výkon ovlivňují markantně. Pokud tvrdíte, že máte lepší výsledky jako kuřáci, není to způsobeno ničím jiným, než mentální vzpruhou, které s sebou kouření přináší. Proto pokud budete schopni se hodit do psychické pohody i bez cigaret, dokážete se posunout za své hranice ještě dále.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..