Spánek a jeho důležitost

Spánek hraje důležitou roli v životě každého z nás a to ať už jsme sportovci či nikoliv.

[div style=“border“ margin-top=“10″ margin-bottom=“10″/]

Během spánku

se nám totiž vyplavuje největší množství testosteronu společně s růstovým hormonem a regeneruje se nám svalstvo. Díky vyšší hladině testosteronu v krvi se nám pak lépe zacelují potrhaná svalová vlákna a svaly jednoduše řečeno rostou.

Pokud spánek chybí

když spánek chybí, v těle se děje určitá řada ne příliš žádaných efektů.

  1. Tělu chybí energie, kterou se snaží kompenzovat během dne a tak vás honí mlsná. Mozek je zkrátka příliš chytrý na to, aby věděl, že čokoládová tyčinka mu dodá přesně to, oč si žádá a tak po ní jednoduše řečeno prahne. Rychlý cukr je nejlepší kompenzací, bohužel se rychle vstřebává a jeho účinky jsou pomíjivé a tak se dostáváte do začarovaného kruhu.
  2. Hormony jsou v nerovnováze, zvyšuje se hladina kortizolu v krvi, který je také nazýván jako stresový hormon. Díky tomu dochází k zastavení odbourávání tukových zásob a my zkrátka tloustneme.
  3. Stavy připomínající depresi. V mozku se naruší produkce serotoninu, ten funguje jako transmiter, který
    přenáší nervové vzruchy.  Díky jeho nedostatku jsme schopni se lehce rozzlobit, pociťujeme úzkost, stres a bolest.

Jak má spánek vypadat

Průměrná doba spánku by měla být 8 hodin. Někdo však potřebuje spát více, někdo naopak méně.
Není spánek jako spánek – měli bychom spát v noci a hlavně neměnit spánkový cyklus, na který jsme zvyklí.  Všechny důležité procesy se u lidí dějí přes noc. Každý živočich má svůj biorytmus, člověk není výjimka. Když půjdete spát jednou před půlnocí a podruhé ve 4 ráno, vaše tělo nebude vědět, kdy je čas spát a všechny výše zmíněné neduhy se začnou dostavovat.
To je důvod, proč by náš spánkový cyklus měl být striktně daný a neměnný.

Závěrem

Dobrý spánkový režim působí příznivě na svalové přírůstky a celkovou psychickou pohodu. Jeho důležitost bychom neměli brát na lehkou váhu, protože benefitů kvalitního spánku je celá řada, která by zabrala několik popsaných listů A4. Pokud máte se spánkem problémy, doporučujeme zkusit CBD oleje, které mají skvělé účinky.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..