Kardio cvičení není důležité jen z hlediska hubnutí

Pokud slyšíte o tzv. kardiu, jedná se o kardiovaskulární cvičení, tedy libovolný pohyb, během kterého dosahujete optimálního srdečního tepu, a dochází k podpoře krevního oběhu v celém těle. Vybrat si můžete z nejrůznějších metod kardio cvičení a tento druh cvičení by neměl být vynecháván z vašeho fitness plánu.

Kardio cvičení

Za kardio lze považovat vlastně jakoukoliv vytrvalostní aktivitu, během které se tepová frekvence vyšplhá na 60-75 % vašeho tepového maxima. Délka kardio tréninku se pohybuje od 30-90 minut. Mezi nejznámější varianty kardia patří běhání, plavání, jízda na kole, tanec, skákání přes švihadlo, společná cvičení atd.

Hubnutí

Kardio cvičení a hubnutí

Většina osob zařazuje kardio cvičení do svého tréninku za účelem zhubnutí přebytečných kil a spálení nadbytečných kalorií. Během kardia se totiž rychle a energicky pohybujeme, přičemž spalujeme efektivně energii a kalorie. Tímto způsobem se tuk v těle redukuje a vy hubnete. Kardio je však pro vaše tělo důležité i z jiných důvodů.

Zdraví srdce

Kardio cvičení je přínosné pro celkové zdraví kardiovaskulárního systému. Jelikož je srdce sval, potřebuje pravidelně procvičovat, posilovat, aby správně pracoval. Právě kardio cvičení mu dává pěkně zabrat a náležitě ho posiluje. Srdce totiž, podobně jako jiné svaly, může ochabovat a přinášet tak řadu negativních zdravotních komplikací. Pravidelným kardio cvičením celý kardiovaskulární systém posilujete. I když se snažíte dopřát si pohyb pravidelně, například v podobě procházky, občas vaše tělo potřebuje trochu víc a alespoň jednou za čas mu dejte pořádně do těla, nejlépe však pravidelně. Pečujte o zdraví svého srdce preventivně pomocí kardia.

Zrychlení metabolismu

Pravidelným kardio cvičením docílíte také toho, že zrychlíte svůj metabolismus. Se zrychlováním vaší srdeční frekvence se zrychluje i rychlost procesů v těle. Pravidelné kardio cvičení tak vede ke zrychlení metabolismu. Se zrychleným metabolismem bude snadnější udržovat si dosavadní hmotnost či hmotnost snižovat.

Hormonální rovnováha

Pravidelné kardiovaskulární cvičení má vliv na vaše celkové zdraví, tady i na hormonální systém. Po cvičení totiž dochází k uvolňování endorfinů, hormonů, které podporují dobrou náladu. Endorfiny nás chrání před pocity úzkosti, depresí a před únavou. Pravidelným kardiem také docilujeme toho, že máme menší chuť k jídlu. Díky pravidelnému kardiu se budete cítit vyrovnaně, budete mít pozitivnější pohled na svět a zbavíte se stresu.

Hladina cukru v krvi

Kardiovaskulární cvičení má vliv i na hladinu cukru v krvi. Vhodné je kardio cvičení pro diabetiky, kterým může pomáhat. Kardio cvičení totiž zvyšuje schopnost svalů využívat glukózu. Pacienti, kteří pravidelně cvičí, mají lepší kontrolu nad hladinou cukru v krvi. Netrápí je tolik výkyvy a jejich hladina cukru v krvi se stabilizuje. Pravdou je, že tato prevence se netýká jen osob trpících cukrovkou, ale i zdravých osob, které se chtějí udržovat v kondici a mít zdravé tělo.

Mozek a paměť

Pravdou je, že během kardia se skvěle prokrvuje celé vaše tělo. Zlepšuje se tedy průtok krve po celém těle. Kardio cvičení má pozitivní vliv na mozkové funkce a zlepšuje paměť. Podporuje také soustředění a celkově má pozitivní vliv na proces učení. Skvěle se totiž vyčerpáte, nasajete endorfiny a pročistíte si hlavu.

Prevence

Kardiovaskulární cvičení je také skvělou prevencí mnoha onemocnění. Prevence se týká především vzniku diabetu, vysokého cholesterolu, obezity, ale také osteoporózy. Kardio cvičení má také velký vliv na psychiku a pomáhá zvýšit vaše sebevědomí. Už tím, že díky kardiu hubnete a udržujete se v kondici, cítíte se lépe a to má pozitivní vliv na vaše celkové zdraví.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..