Co je mindful eating? Začněte jíst vědomě a hubnutí půjde doslova samo

Připravíte si jídlo a automaticky si sedáte k zapnuté televizi či videu, píšete si nebo voláte s kamarády? Dnešní rychlý životní styl nás navádí k tomu, abychom se snažili zvládat co nejvíce věcí naráz, přitom se na nic pořádně nesoustředíme, neprožíváme a neuvědomujeme si. Vychutnávat si totiž pokrmy od začátku do konce a vnímat, co jíte, může být pro vaše hubnutí i zdravý životní styl klíčové. Co je to mindful eating?

Mindful eating

Co je to mindful eating

Do českého jazyka můžeme toto spojení přeložit jako „vědomé jedení“. Mindful eating vychází z principu mindfulness, tedy všímavosti, vědomosti. Nejedná se o žádnou velkou novinku, tento princip pochází již ze 70. let minulého století. Chápat jej můžete jako záměrné cílení pozornosti na danou činnost či věc, a to v přítomném okamžiku.

Mindfulness a mindful eating však začíná být opravdovým trendem, a to především ve spojitosti s multitaskingem, poruchami soustředění apod. Snažíme se totiž vykonávat více činností naráz, ruší nás moderní média a neprožíváme určité okamžiky a situace se soustředěným vědomým.

Proč ho zkusit?

Jedná se o efektivní nástroj, díky kterému získáte kontrolu nad stravovacími návyky. Přemýšlet by nad ním měly především osoby, které řeší problémy se stravováním, například s přejídáním, chtějí zhubnout či chtějí mít přehled o tom, co jedí. Mnohdy totiž jíme nejrůznější pokrmy jen proto, abychom zahnali hlad, a více nepřemýšlíme o složení jídla, kvalitě zkonzumovaných potravin apod. Jídlo nám poslouží jako něco, co nás zasytí, ale nepřemýšlí už nad tím, co přináší organismu.

Problém je mnohdy také rychlé hltání jídla, kdy se snažíme jídlo rychle sníst, ale mozku tvá přibližně 20 minut, než zaregistruje pocit sytosti. Mnohdy tak sníme více jídla, než opravdu potřebujete. Jíst byste měli pomalu a vědomě, soustředit se jen na jídlo.

Pomoc s hubnutím

Mindful eating vám pomůže s hubnutím

Díky vědomé konzumaci jídla, tedy že si v klidu sednete, třeba i se svým partnerem a budete opravdu vnímat, co jíte a že jíte, vám pomůže i s hubnutím. Budete totiž přemýšlet nad tím, co jíte a budete také vnímat to, zda už se cítíte sytí a zbytečně se nepřejídáte. Klíčové je jíst v klidu a bez zbytečných elementů, které by vás rušili, jako je televize či mobil. Snažte se prolomit zlozvyky moderní doby a jídlo si opravdu užít.

Jak začít?

S mindful eating je dobré začínat postupně. Pomoci vám k tomu může pár základních bodů, které vás k vědomému jedení dostanou.

Zpomalte. Začnete tím, že budete jíst v klidu, tedy pomalu, abyste vnímali při jídle i své tělo a zbytečně se nepřejídali. Přejídání není nepříznivé jen pro vaši váhu, ale i pro zdraví. Sami to jistě znáte, že jakmile se přejíte, vaše produktivita rychle klesá a vy jste paradoxně po jídle takřka bez energie. Snažte se proto jíst pomalu, nehltejte a nepřecpávat se.

Jídlo jako zážitek. Pokrmy si připravte tak, aby byly nejen dobré a zdravé, ale lahodily i vašim očím. Udělejte si z jídla malý rituál, při kterém si užijete také příjemného zážitku, a jídlo pro vás bude potěšením.

Bez rušení. Jezte bez rušení. Vypněte televizi, zvuky na mobilním telefonu a jezte v klidu a jídlo vnímejte. Zapomeňte na multitasking a věnujte se jen jídlu.

Pozor na emoce. O tom, kolik toho zkonzumujeme, také mnohdy nerozhoduje hlad, ale emoce. Pozor na emoční hlad. Když se cítíme špatně, náš mozek touží po zvýšené hladině dopaminu, hormonu dobré nálady a jídlo je pro něj dobrým řešením. Pozor tedy na emoční hlad a přejídání se.

Co jíte. Přemýšlejte o tom, co jíte, co vašemu tělu dopřáváte a zda se jedná o potraviny, které vaše tělo opravdu potřebuje. Je nutné se k obědu nacpat rohlíky s pomazánkou, nebo si připravíte rychlý zeleninový salát?

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..