Cvičení doma: Komplexní cviky, které procvičí celé tělo

Pusťte se do cvičení doma a udržujte se preventivně v dobré kondici. Pravidelný pohyb má totiž pozitivní vliv i na imunitní systém a dobrou náladu. Vyzkoušejte komplexní cviky, které procvičí opravdu celé tělo.

dříve jsme psali o cvičení doma:

Komplexní cviky- cvičení doma

Komplexní cviky

Jako komplexní cviky označujeme takové, které cílí a využívají více hlavních svalových skupin a kloubů současně. Kromě komplexních cviků můžete cvičit také tzv. izolované cviky, které zaměstnávají obvykle jen jednu svalovou partii. Většina základních cviků je přitom považována za cviky komplexní.

Jedná se například o dřep. Při dřepu totiž sice primárně zapojujete kvadricepsy, ale na základě správné techniky byste měli zapojit také střed těla, hamstringy, hýžďové svaly a lýtkové svaly. Právě tento cvik je díky své multifunkční povaze dobrým doplňkem každého tréninku. Komplexním cvikem je i tzv. mrtvý tah.

Čtěte také: 5 cviků, díky kterým komplexně posílíte prsní svaly

Komplexní cviky doma

Komplexní cviky můžete cvičit samozřejmě také doma, a to buď s vlastní vahou či s vahou přidanou, máte-li doma alespoň základně vybaven cvičící kout. Komplexní cviky mohou být samozřejmě také nejrůznější náročnosti.

Plank

Skvělým cvikem, který je vhodný na cvičení doma je plank. Díky tomuto cviku totiž posilujete a zpevňujete více svalových skupin, a to na břiše, hýždích i stehnech. Plank může být prováděn staticky s výdrží a důrazem na pravidelné dýchání či s nejrůznějšími obměnami. Plank či prkno můžete provádět opřeni o dlaně, lokty, overball, bosu, popřípadě v bočním provedení.

Boční plank s rotací

Vyzkoušejte například boční plank s rotací. Předloktí se opírá o podložku, druhá ruka směřuje rovně vzhůru, jedna noha by měla být v prodloužení těla, druhá trochu před ní, abyste při rotaci udrželi rovnováhu. Poté jde vrchní ruka směrem dolů pod tělo a to se celé přetáčí. Cvik je efektivní na střed těla, břišní svaly i mobilitu páteře. Opakovat byte jej měli 10-20 x na každou stranu. Po zdokonalení cviku můžete přidat jednoruční činku.

Dřep a více směrů

O dřepu jako komplexním cviku jsme se již zmínili, vyzkoušejte si však doma tzv. vícesměrový dřep, který má základ ve dřepu, ale dochází k rotaci vrchní části těla. Jdete tedy do dřepu, paže jsou rovně natažené směrem dopředu. V dřepu paže přesouváte nad hlavu, dolu k jednomu kolenu, do boku, poté k druhému kolenu a do boku. Přičemž musíte v dřepu vydržet delší dobu. Dochází k rotaci vrchní části těla. Zapojí se tak více svalů, ale i váš mozek a spálíte více kalorií. Poté můžete přidat i expandér na stehna či jednoruční činky.

Cvičení doma- angličáky

Angličáky

Angličáky, anglicky burpee, jsou velmi populární součástí mnoha kruhových tréninků i lekcí s trenérem. Mnoho osob je opravdu nenávidí, a není se čemu divit. Jedná se totiž o cvik účinný, tedy i náročný. U tohoto cviku se silně zadýcháte, jde o intenzivní cvik, u kterého si svaly opravdu máknou. Spálíte u nich také hodně kalorií a zapojíte mnoho svalových skupin. Jde tedy o intenzivní zátěž pro svalovou soustavu i metabolismus. Důležité však je, abyste tento cvik prováděli správně. Angličáky jsou kombinací kliku a výskoku za sebou. Jde je tak provádět kdekoliv, a jsou vhodné na cvičení doma.

Angličák je kombinací několika cviků. Jeden angličák totiž obsahuje dřep, klik, opětovný dřep a výskok. Pravdou je, že během druhé světové války americká armáda používala angličáky jako nástroj k posouzení kondice vojáků. Pro příklad, pokud udělal voják méně než 8 opakování za 20 sekund, byla jeho fyzická úroveň považována za velmi slabou.  

Jóga

Hledáte-li zajímavou formu komplexního procvičení celého těla, které nebude založeno na svalovém tréninku, můžete se pustit do cvičení jógy. Díky ní protáhnete opravdu celé tělo a obsahuje řadu komplexních cviků, které podporují dobrou kondici, flexibilitu, správné dýchání i držení těla.

  • TIP: Kvalitní vybavení na cvičení můžete zakoupit například v eshopu decathlon

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..