Dejte si do těla s HIIT tréninkem! Jedná se o skvělý způsob spalování tuků a zlepšení kondice

Slyšeli jste již o tzv. HIIT tréninku? Praktikovat jej můžete také doma a jedná se o skvělý způsob tréninku, který přináší efektivní hubnutí a dobře posílí i vaši celkovou kondici. V dnešním článku se dozvíte, co si pod touto metodou představit, jaké jsou rozdíly mezi HIIT tréninkem a klasickým kardiem a jak takový trénink může vypadat.

HIIT trénink

HIIT, zkratka anglických slovíček high intensity interval training, do češtiny přeloženo jako vysoce intenzivní intervalový trénink. HIIT trénink je dobrou volbou pro všechny, kteří chtějí poměrně rychle zhubnout, zlepšit svou kondici a nastartovat metabolismus.

Kardio vs. HIIT

HIIT trénink

Kardio cvičení se provádí o nízké až střední intenzitě, zpravidla 30-60 minut a tepová frekvence je v tomto případě relativně nízká, tedy 50-75 % vaší maximálky, navíc je tempo po celou dobu stejné. U HIIT tréninku je cvičení mnohem kratší i s potřebným zahřátím. Ke zklidnění organismu po cvičení dochází cca do 30 minut. Během HIIT tréninku dochází ke střídání vysoce intenzivních intervalů maximálního zatížení, dostanete se zhruba na 80 % maximální tepové frekvence, a střídány jsou s úseky o nižší intenzitě.

Rychlejší hubnutí i lepší kondice

Klasické kardio je k nabrání dobré kondice ideální, navíc skvěle podporuje hubnutí tuků. HIIT trénink je však o něco efektivnější a pro mnoho osob se stává také zábavnější formou cvičení. O HIIT tréninku se hovoří především ve spojitosti s lepšími účinky na srdeční činnost, než má běžné kardio. Jeho přínos se pojí i s celkovým zdravým, například ve zlepšení citlivosti na hormon inzulin, tedy jako prevence vzniku diabetu 2. typu, ale také ve snižování krevního tlaku.

S intervalovým tréninkem zhubnete tuk také rychleji než u klasického kardia, jelikož se jedná o trénink opravdu intenzivní a náročný. Krátké intenzivní tréninky poskytují lepší sportovní výkony, organismus lépe metabolizuje glukózu a rychleji odbourává tuk.

Pro koho není ideální?

HIIT trénink

HIIT trénink však není příliš dobrou volbou pro osoby, které se cvičením teprve začínají, rozhýbávají se a dlouho necvičili. U začátečníků je lepší pozvolný postup. HIIT trénink je totiž náročným i na regeneraci organismu.

Jelikož se intervalové tréninky provozují ve vysoké intenzitě, představují poměrně vysoké riziko týkající se zranění svalů a kloubů. Vyžadují určitou opatrnost a ohled na váš zdravotní stav. Zbystřit by tedy měly osoby s problémy s dýchacím systémem či s problémy se srdcem.

Podobně také začátečníci bez dobré kondice nejsou dobrými adepty na HIIT trénink. Lepší je začít postupně získávat ztracenou kondici během aerobní aktivity a až později se pustit do intenzivního intervalového tréninku.

Příklad tréninku

Délka HIIT tréninku se pohybuje od 10 do 20 minut. Skládat se může například ze čtyř cviků, které střídáte v krátkých časových intervalech, přičemž mezi nimi je vždy pauza. Například opakujete 25 vteřin intenzivního cvičení a poté si dáte 10 vteřin pauzu. Takto stále dokola, dokud neuplyne 10 minut a 25 vteřin. Jednat se může o cviky, jako jsou dřepy, kliky, angličáky, sklapovačky apod. Během HIIT tréninku jedete na maximum a během pauzy se snažíte trochu vzchopit.

Myslete na to, že HIIT trénink trvá jen krátkou dobu, ale srdce a celý oběhový systém dostanou náležitě zabrat. Vybírejte si také vhodné sestavení cviků a začínejte s HIIT trénink postupně, nejdříve s kratším, poté trénink prodlužujte a můžete přidat i další cvik. I po dvaceti minutách ucítíte, že jste ze sebe vydali opravdu vše a vaše tělo dostalo řádně zabrat.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..