Tuky – Dobré a ty špatné – co jste o nich nevěděli

Tuky jsou neodmyslitelnou součástí našeho jídelníčku.

Tuky dělíme do více kategorií, nežli si uvedeme zde. Považuji to za zbytečné zatěžování čtenáře a obyčejný člověk/sportovec by stejně z takovéto informace nikterak netěžil. Nás totiž zajímají pouze ty mastné kyseliny, které rozdělíme do čtyř základních skupin

  • nasycené
  • nenasycené, které se dělí na
    • mononenasycené
    • polynenasycené

Funkce:

Tuky umožňují některým vitamínům se rozpustit v našem těle, například vitamínům A, E, D, K, B2. Taktéž se podílí na tvorbě buněčných membrán a dokonce ovlivňují produkci testosteronu, žluče a pak i prostaglandinů, což jsou substance tvořené z mastných kyselin a mohou vznikat po celém těle. Ty se účastní všech hormonálních procesů v těle.
Rovněž nás brání proti možnému prochladnutí a slouží jako zásobárna energie.

tuky

1. Nasycené tuky

To jsou ty, které zvyšují hladinu cholesterolu a riziko kardiovaskulárního onemocnění, které bývá často spojeno s obezitou. Ačkoliv se tváří jako škodlivé, konzumace v omezeném množství našemu tělu prospívá, protože se starají o tvorbu testosteronu a o rozpustnost vitamínů v těle.
Najdete je v másle, mase, vejcích, mléčných produktech…

2. Nenasycené tuky

Ty již považujeme za zdravé. Je zajímavé, že se rovněž jedná o tuky, ale s opačným efektem. Totiž s tím, že nám pomáhají redukovat hladinu cholesterolu v krvi a napomáhají k uvolňování tukových zásob do krevního oběhu,  vyživují vlasy, nehty a kůži.
Mezi ně patří například olivový olej, rybí tuk, oříšky, lněný olej, semínka.
Některé z nich si naše tělo nedokáže samo vyrobit, to jsou omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny, které jsou právě pro naše zdraví tak klíčové.
V této kategorii zahrnuji obě dvě podkategorie nenasycených tuků, protože mají obdobnou funkci v lidském těle.

tuky

Jak dostat plný benefit ze zdravých tuků?

Ano, je pravda, že ty zdravé tuky nám napomáhají k hubnutí a zanechávají naše cévy a srdce v bezpečí před ucpáním krevního řečiště. Musíme si ale však uvědomit, že to se děje v případě, že máme náš jídelníček vyvážen. Pokud budeme konzumovat velké množství nasycených mastných kyselin a malé množství těch nenasycených, jejich efekt bude potlačen na minimum a my i tak budeme tloustnout se všemi negativními zdravotními dopady, které obezita přináší.
Proto je důležité mít vyvážený a hlavně zdravý jídelníček, nejlépe podpořený fyzickou aktivitou. Zdravé tuky totiž pracují správně tehdy, kdy máme vyšší kalorický výdaj, nežli je náš příjem.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..