Cvičení doma aneb jaké výhody a nevýhody přináší

To, zda se rozhodnete cvičit doma či v posilovně záleží v první řadě na vás a vašich požadavcích na cvičení. Pokud máte pevnou vůli a doma dostatek cvičebních pomůcek, není žádný důvod, proč byste nutně museli chodit cvičit do posilovny. Pokud jste však často líní a doma se ke cvičení nedonutíte, je pro vás lepší zvolit spíše cvičení v posilovně. Jaké výhody a nevýhody přináší cvičení doma a co je pro vás samotné lepší?

Výhody cvičení doma

Dříve než se pustíme do vyjmenovávání výhod, které má domácí cvičení, je nutné říci, že cvičení doma je ideální pro osoby, které mají dostatečně silnou vůli a i v pohodlí domova se donutí pravidelně cvičit, také ke cvičení mají doma dostatečné zázemí a vybavení, které potřebují.

Méně času

Velkou výhodou toho, že cvičíte doma, je jednoduše úspora času. Nemusíte nikam přejíždět, chodit do fitness centra a složitě si plánovat, kdy půjdete cvičit. Doma totiž můžete cvičit kdykoliv, když máte čas. V tomto směru je výhodou časová neomezenost.

Méně výdajůCvičení doma- výhody cvičení doma

Druhým důležitým bodem je také to, že ne každý člověk má dostatek financí, které by investoval do vstupů v posilovně nebo má jiné finanční priority, proto je vhodné cvičit doma s vlastní vahou či za pomoci některých cvičebních pomůcek. Cvičení doma je jednoduše levné.

Cvičení v soukromí

Cvičení doma vám přináší také dostatek soukromí. Pokud vám není příjemné cvičit na veřejnosti či vám vadí pohledy ostatních v posilovně, je pro vás cvičení doma v soukromí dobrou volbou. Zpocené  a ufuněné vás uvidí leda váš manžel či manželka.

Neporovnáváte se a nepředvádíte se!

Existují tři skupiny osob, ty které chodí do posilovny sportovat, zacvičit se a soustředí se jen na sebe. V posilovně však často potkáte osoby, které se rádi předvádí, jelikož se cítí vůči ostatním trapně, že zvedají jen takové váhy, když osoba vedle mě zvedá dvakrát tolik. Doma se jednoduše nemáte před kým příliš předvádět a snižuje se riziko, že si zbytečně ublížíte. Doma se soustředíte jen sami na sebe a žádné jiné oči se na vás nedívají. Cvičení doma je vhodné také proto, že se zbytečně neporovnáváte s ostatními, což často hraje roli při snižování sebevědomí apod.

Čtěte také: Komplexní cviky vhodné pro cvičení doma

Nevýhody cvičení doma

I cvičení doma skrývá své nevýhody. Podívejte se dále na nevýhody, které vám cvičení doma může připravit.

Dostatečné vybaveníCvičení doma- Dostatečné vybavení

Cvičit doma můžete většinou jen s vlastní vahou, pokud nemáte dostatečné vybavení. Pokud se však chcete zaměřovat na silový trénink, potřebujete si jednoduše pořídit nové vybavení.  Základem je určitě podložka na cvičení, základní činky, ale třeba také švihadlo, kettlebel či hrazdu. Muži mají většinou více cvičebních pomůcek než ženy. Nevýhodou je tedy to, že musíte do základního domácího vybavení investovat.

Prostor

Pro cvičení potřebujete také dostatek prostoru. Sami to jistě znáte, že se do bytu sotva vejdete vy a děti, natož abyste si zde zařizovali domácí cvičící centrum. V takovém případě je lepší navštěvovat posilovny, kde budete mít dostatek prostoru a cvičebních pomůcek.

Silná vůle

Nevýhodou cvičení doma je jistě také to, že si kdykoliv můžete říct: „Cvičit se mi nechce, tak nebudu a raději si pustím televizi.“ Pokud však pravidelně chodíte s kamarádkou cvičit, cvičení ji prostě neodřeknete, protože se cítíte zodpovědní za to, že ona půjde sama. V jiném prostředí si také odpočinete, vypnete od problémů, které máte doma.

Jednotvárné cvičení

Domácí cvičení vede také k určité jednotvárnosti, jelikož cvičíte většinou s vlastní váhou a pouze s několika cvičebními pomůckami. Cvičení v posilovně přináší pestrost a možnost zkusit mnoho cvičebních strojů.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..