Aminokyseliny – Víte, jakou hrají ve vašem těle roli?

Aminokyseliny – stavební kámen bílkovin


Z čeho jsou tvořeny a jak se rozlišují?

Aminokyseliny se skládají z uhlíku, dusíku, vodíku a kyslíku. Dělí se do dvou forem a to na L a D. Určitě jste si někdy mohli všimnout u suplementačních výrobků jedné této „předpony“ a to právě písmena L.
Je to proto, protože lidské tělo neumí správně pracovat s D formou a využívá pouze formu L.

Počet různých aminokyselin je sice pouhých 22, ale jejich kombinací vzniká celá komplexní škála molekul, které nachází své uplatnění různě po celém těle.

Aminokyseliny se dále dělí na esenciální a neesenciální.
Esenciální si tělo neumí samo vyrobit a my mu je musíme dodávat.
Pak jsou zde neesenciální a ty si tělo umí samo vyrobit, naštěstí pro nás je jich většina a zbylých přibližně 9 musíme přijmout ve stravě.

aminokyseliny

Kde je získáme a proč jsou ve formě doplňků stravy tak klíčové?

Najdeme je především ve stravě a to v mase a luštěninách.  Speciálně zmiňuji ty potraviny, ze kterých získáváme amina, které si naše tělo neumí samo vyrobit.
Ve formě doplňků stravy jsou aminokyseliny ideální volbou z toho důvodu, že na rozdíl od proteinových produktů, které tělo nejprve musí naštěpit a zatěžuje se vám tak trávení, jsou připraveny přímo ke vstřebání.

Pojďme si v kostce říci něco o některých aminokyselinách, které jsou při dosahování výsledků důležité

Valin, leucin, isoleucin – najdete je především v luštěninách, mase, mléčných výrobcích. Napomáhají předejít katabolismu během cvičení a zachovat tak již vybudovanou svalovou hmotu. Můžete je znát pod názvem BCAA.

Fenylalanin – podílí se na psychické pohodě a pomáhá při stavech podráždění.

Arginin – nezbytný pro syntézu proteinů.  Dopomáhá tvorbě kreatinu, růstového hormonu, spalování tuků, podporuje mužské libido, chrání některé orgány a pomáhá prokrvovat svaly.

Glutamin – pomáhá ke zvýšení svalového výkonu. Hraje důležitou imunitní roli. Má schopnost zvýšit hladinu růstového hormonu.

Taurin – v kulturistice se používá jako stimulant. Je nezbytný pro vývoj dětí, zabraňuje křečovitým stavům.

Karnitin – pomáhá spalovat tukové zásoby. Jeho efekt se maximalizuje, pokud jej pozřeme nalačno před fyzickým tréninkem.

Lysin – ovlivňuje stav kostí a syntetizuje kolagen

 

 

 

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..