Oříšková másla jsou skvělým zdrojem bílkovin a nenasycených mastných kyselin

Hledáte-li do svého sportovního či redukčního jídelníčku zdravé zpestření, vyzkoušejte oříšková másla. Právě ta se stala velkým hitem na poli zdravého stravování, ale i v jídelníčku mnoha sportovců. Jejich výhody se skrývají nejen ve vysokém obsahu proteinů, ale také vlákniny, která dobře zasytí, či minerálních látek.

Oříšková másla

Oříšková másla jsou vyrobena z různých druhů ořechů. Mohou být jednodruhová, tedy vyrobena z jednoho druhu ořechů, či vícedruhová. Zakoupit či vyrobit si tak můžete máslo z buráků, mandlí, pistácií, kešu ořechů, piniových oříšků, lískových oříšků apod. Na základě použitého typu ořechů se také mění přesné složení živin oříškového másla. Většina ořechů je však skvělým zdrojem bílkovin, minerálů a nenasycených mastných kyselin.

Výhody

Skvělou volbou jsou oříšková másla nejen pro sportovce a příznivce zdravého stravování, i když právě ti je nejvíce ocení. Do sportovního jídelníčku totiž přináší dávku proteinů, ale také minerálních látek a nenasycených mastných kyselin. Hodí se i do redukčních jídelníčků, jelikož dobře zasytí, zaženou chutě na sladké a udrží déle pocit sytosti. Jedná se tedy o přírodní zdravý suplement, který snadno zařadíte do své stravy.

Koupené vs. domácí

Oříšková máslo dobře zasytí a můžete si jej vyrobit i doma

Oříšková másla dnes zakoupíte v mnoha různých podobách, například i ochucená, ale i v mnoha různých obchodech. Seženete je například v obchodech se zdravou výživou, fitness doplňky, v běžných supermarketech i na internetu. Vyrobit si však oříšková másla můžete i poměrně snadno doma. Díky tomu budete mít jistotu, že obsahují jen to, co chcete. K výrobě oříškové másla totiž budete potřebovat jen oříšky, popřípadě špetku soli, přidat můžete samozřejmě také kakao, skořici či jiné koření. Nutností je však výkonný mixér, který oříšky dokonale rozemele na jemnou pastu. To bohužel každý mixér nezvládne.

Oříšková másla mají různé složení

Pokud se rozhodnete pro zakoupení másla v obchodě, doporučujeme zakoupit oříškové máslo v bio kvalitě. Důležité je vždy číst složení každého produktu a to platí i u oříškových másel. Oříšková másla totiž mohou obsahovat naprosto zbytečné ingredience, které přesto budete konzumovat. Některá oříšková másla totiž obsahují přidané oleje, sůl či konzervanty. Často se můžete setkat i s nadměrným obsahem cukru či jiných sladidel.

Jídelníček

K čemu se hodí oříšková másla? Ovoce, pečivo, ranní kaše a další
Spread Snack Food Butter Healthy Peanut Breakfast

Pokud se sami sebe ptáte, jak zakomponovat oříšková másla do jídelníčku, není to příliš složité. Můžete je přidávat do svých smoothie, ranních kaší, namazat si je na pečivo či bezlepkové chlebíčky, kombinovat s ovocem či je mlsat třeba samotné. Oříšková másla totiž snadno zaženou chutě na sladké. Stačí si dopřát lžičku oříškového másla či jíst společně s jablky a skořicí. Skvělá kombinace na podzim i zimu. Poslouží vám tak jako proteinový doplněk stravy, ale i jako chutná svačinka. Kvalitní oříšková másla, například doma vyrobená, se hodí i jako hezký dárek pro sportovce či příznivce zdravého stravování.

Preference chutí

Je tedy jen na vás, jakému druhu oříškového másla dáte přednost. Například pistáciové máslo je krásně zelené a dokáže jídelníček zpestřit nejen přísunem proteinů, ale i svou zajímavou barvou a skvělou chutí. Myslete na to, že chuť oříškových másel je vždy ovlivněna tím, z jakých druhů ořechů jsou vyrobena. Dávejte proto přednost oříškovým máslům z ořechů, která vám vyhovují svou chutí. Nebojte se však vyzkoušet i jiné oříškové máslo než arašídové. Například mandlové či lískooříškové máslo je opravdu chutné. Vyzkoušejte oříšková másla i vy.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..