Jaké superpotraviny jsou vhodné pro sportovce

Jako superpotraviny se označují různé druhy zeleniny, ovoce, oříšků, semínek, olejů atd., které mají velmi pozitivní vliv na lidské zdraví a mohou být nesmírně přínosné také pro sportovce. Obsahují totiž vysoké množství nejrůznějších látek podporující zdraví, a to ať už se jedná o vitamíny, minerální látky či nenasycené mastné kyseliny.

Superpotraviny a sport

Díky superpotravinám tak můžete do organismu dostat snáze řadu zdravých látek. Zvláště pro sportovce, kteří mají pravidelně velké výdeje energie, je kvalitní a vyvážená strava nesmírně důležitá. Superpotraviny nejsou žádné kouzelné ingredience, ale potraviny, které jsou mnohdy extrémně bohaté na některé typy živin. Ve stravě sportovců jsou velmi důležité minerální látky, ale také vitamíny a posílený příjem bílkovin, chybět však nesmí ani zdravé tuky.

Druhy superpotravin

superpotraviny

Mezi superpotraviny patří řada ingrediencí. Nemusí se nutně jednat jen o exotické potraviny, ale i o takové potraviny, které považujeme za běžné. Do superpotravin řadíme například červenou řepu, borůvky, semínka (lněná, slunečnicová, dýňová), luštěniny, ořechy, ale samozřejmě také exotické ovoce, řasy, některé druhy ryb, mladý ječmen apod.

Goji

Obohatit sportovci mohou svůj jídelníček kustovnicí čínskou, neboli goji berry, která je svým původem z Asie a oblíbena především v jižní Číně. Goji totiž obsahuje na 18 druhů aminokyselin, 21 stopových minerálů (selen, železo, zinek, hořčík atd.), až 500 krát více vitamínu C než pomeranče, plus další vitamíny, kyselinu linolovou atd. Jsou tedy pro sportovce opravdu skvělou volbou, a to nejen pro ně. Kromě toho, že posilují obranyschopnost, jsou silným antioxidantem a celkově posilují zdraví srdce. Spektrum jejich účinků je však mnohem širší. Přidejte goji do vaší ranní kaše či smoothie, zobat je můžete i jen tak samotné.

Chia semínka

Zajímavým zdrojem bílkovin pro sportovce jsou také chia semínka. Ta zvyšují hydrataci organismu, jsou bohatá na obsah proteinů, kvalitních sacharidů, vlákniny, ale také omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Chia semínka mají hydrofilní vlastnosti, vážou na sebe vodu, což je přínosné pro správné trávení, ale i důležité v případě zvýšeného pocení, kdy dochází ke značným ztrátám tekutin a minerálních látek. Chia semínky působí jako skvělý antioxidant, jsou bohatým zdrojem minerálních látek, bílkovin i vitamínů.

Chlorella

Pro sportovce může být dobrou volbou také chlorela, a to ve formě tablet či prášku. Chlorellu můžete přidávat do smoothie, které originálně zbarví do zelené barvy. Chlorella má významné detoxikační vlastnosti, je skvělým zdrojem aminokyselin, proteinů, chlorofylu, vitamínů a minerálních látek. Jedná se o sladkovodní řasu se zajímavou nutriční hodnotou. Jedná se také o kompletní zdroj bílkovin, jelikož obsahuje 9 esenciálních aminokyselin.

Kakaové boby

Superpotraviny- kakaové boby

Skvělým zdrojem hořčíků a dalších minerálních látek důležitých pro sportovce, jsou kakaové boby. Ty můžete zakoupit již nadrcené a přidávat do smoothie i ranních kaší. Kakaové boby obsahují velkou dávku antioxidantů a chrání tělo před řadou onemocnění. Působí také jako přírodní antidepresivum.

Maca kořen

Maca peruánská je kořenovou zeleninou, která se k nám dostává zpravidla ve formě prášku. Maca je nutričně bohatá a je zdrojem mnoha aminokyselin, minerálních látek i vitamínů. Zvyšuje odolnost organismu, snižuje špatný cholesterol v krvi a udržuje váš hormonální systém v rovnováze.

Zdroje bílkovin v superpotravinách

Pro sportovce jsou mnohdy klíčové superpotraviny bohaté na proteiny. Mezi takové patří například dýňová semínka, chia semínka, chlorela, quinoa, různé druhy oříšků, avokádo či zelený hrášek.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..