Spalovače tuků: Dobří pomocníci, nebo módní hit?

Trápí vás přicházející vlna veder a letní dny, a to především z toho důvodu, že vaše postava prostě není štíhlá a podle vašich očekávání? Hledáte nejrůznější způsoby, jak zhubnout? Samozřejmě, že se nevyhnete tomu nejstaršímu a nejlepšímu způsobu hubnutí, kterým je pohyb, ovšem na trnu se dají najít i doplňky stravy, které jsou označovány jako spalovače tuku. Může však něco takového vlastně fungovat?

O co se jedná?

Ukázka spalovače tuků

Pokud trávíte v posilovně hodiny a hodiny, ale váš hubnoucí progres se jaksi zastavil, pak nejspíše hledáte řešení, co dál. Právě spalovač tuku by mohl být dobrým řešením. Hned na úvod je dobré si říci, že se rozhodně nejedná o žádný zázračný preparát, který okamžitě po požití začne formovat vaši postavu a rýsovat ji, Spalovače tuku jsou pouhými doplňky stravy, které spolu se správným cvičením a především pak správným jídelníčkem urychlují spalování tuků a budování svalstva. Spalovačů tuků je celá řada a každý má své výhody i nevýhody.

Synefrinové spalovače tuků

Podle názvu je jasné, že synefrinové spalovače mají jako základ látku synefrin. Tato látka zvyšuje energetický výdej, tedy v momentě, kdy začnete cvičit a máte tuto látku v sobě, podáváte vyšší  energetický výdej, tělo je nuceno sahat hlouběji do svých tukových zásob a tím tuk ztrácíte. Bohužel má tato látka poměrně velký vliv na krevní tlak, který zvyšuje, a proto není příliš vhodná pro osoby trpící srdečními problémy. V některých zemích je tato látka dokonce zcela zakázána.

Chitosaninové přípravky

Chitosanin má za úkol nabalovat na sebe tuk, který je následně vylučován z těla. V podstatě do těla vysíláte látku, která zabraňuje tomu, aby se tuk dostal do krevního řečiště a ukládal se na místech, kde se s oblibou ukládá. S tím, jak je tuk vypuzován touto formou z těla ven, se však pojí jedna nepříjemnost, kvůli které není chitosanin příliš oblíben, a tím jsou jeho projímavé účinky.

L-Karnitin

Jeden z vůbec nejrozšířenějších spalovačů tuků, u kterého je však otázkou, zda skutečně funguje tak dobře, jak má. Karnitin si totiž dokáže tělo vytvářet z určité části samo a z určité části je také obsažen v některých potravinách. Tím pádem má každý určitou hladinu karnitinu ve svém těle přirozeně a je otázkou, zda jeho umělé navyšování může přinést více užitku či problémů. Pokud si totiž rozhodíme přirozenou produkci této látky, můžeme se časem potýkat s vážnějšími problémy.

Obecné rady ohledně užívání spalovače tuků

Při užívání jakéhokoliv spalovače tuků je tedy vždy vhodné pečlivě promyslet, zda jej skutečně potřebujeme užívat. Rozhodně vždy užívejte přípravky v takovém dávkování, které je uvedeno na obalu. Zároveň dbejte na to, abyste spalovač užívali ve vhodnou denní dobu. Některé spalovače jsou komplexnější a kromě výše zmíněných látek mohou obsahovat například i kofein. Takové spalovače není doporučeno užívat například na večer. V tréninkové dny je vhodné užívat spalovač 30 až 60 minut před samotnou fyzickou aktivitou. V netréninkový den je dobré brát přípravek spíše dopoledne.

Jak již bylo řečeno, jednotlivé látky se často kombinují do celých komplexů. Pro co nejlepší výsledek je dobré vždy používat minimálně jeden spalovač v kombinaci s kofeinem. Buďte však připraveni na to, že jedním z účinků spalovače je například i nadměrné pocení a návaly horkosti. Nákup spalovače tuků proto dobře zvažte a u každého přípravku se pečlivě informujte o tom, co obsahuje a jaké účinky jednotlivé látky mají. Pomoci vám mohou také recenze na daný přípravek jiných uživatelů a zjistěte si, jak spokojeni s daným přípravkem byli. Nikdy však nezapomínejte užívání spalovače kombinovat se správným cvičením a vyváženým a zdravým jídelníčkem.

Používáte spalovače tuků? Dejte nám vědět dolů do komentářů!

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..