Pozor na přetrénování! I u sportu platí, že všeho moc škodí

Pravidelný pohyb by měl být součástí životního stylu každého z nás. I u něj je ovšem nutné myslet na zlaté pravidlo, a to všeho s mírou. Kvalitní regenerace je totiž součástí pohybu, a pokud ji svému tělu nedopřejeme, můžeme se dočkat velice nepříjemných potíží. Jak se vyhnout přetrénování? 

Pozor na přetrénování

Odborníci jej nazývají jako syndrom přetrénování, jednoduše však jde o absolutní vyčerpání organismu. Jedná se o stav, při kterém dochází k nevyváženosti mezi fyzickou aktivitou, výživou a odpočinkem. Ten sportovcům přináší nepříjemné následky týkající se jejich výkonnosti a také psychické i zdravotní pohody.

Pokud byste se k tomuto syndromu dopracovali, museli byste absolutně zapomenout na aktivní dávku pohybu po dobu několika týdnů až měsíců. Jen tak se může tělo zrestartovat a navrátit do původního stavu.

Problémem ovšem je, že v současné době neexistuje žádný prokázaný test, který by dokázal tento syndrom odhalit, a to i přesto, že se nejedná o žádnou ojedinělou věc. Diagnóza se odvíjí od toho, jakou zátěž sportovec v poslední době svému tělu nakládal, dále na vyloučení ostatních onemocnění a také na nejrůznějších symptomech.

Příznaky syndromu přetrénování

Pozor na přetrénování!

Mezi jedny z nejčastějších patří ztráta motivace, tedy moment, kdy se z původně obrovské vášně stane velký strašák, do kterého se vám vůbec nebude chtít. Takový stav je čas od času normální, ovšem pokud jím trpíte dny až týdny, něco je špatně. Našemu tělu bychom měli dobře naslouchat, a proto není nikdy potřeba tlačit na pilu.

Pokud budete provádět fyzickou aktivitu jen z toho důvodu, že to máte v plánu, nejspíš tím přijdete o velice příjemnou aktivitu a radost, kterou vám pohyb doposud přinášel. Ztráta motivace navíc přináší i pokles výkonnosti, a tedy stanovených cílů.

Snížení výkonnosti je tedy dalším z příznaků. Byť si sportovci čas od času naloží více, než je zdrávo, většinou tuto aktivitu vystřídají o to vydatnější regenerací. V opačném případě by se totiž dočkali přepjetí organismu a jejich výkony by byly tatam. Pokles výkonosti rozhodně neznamená, že najednou neuzvednete ani dvoukilovou činku. Většinou se jedná o procentuální rozdíly, takže je dobré vše sledovat s pečlivostí.

Pozor na regeneraci

Při přetěžování organismu samozřejmě dochází ke stále citelnějšímu vybíjení biologických baterií. Pokud tělo nezregeneruje tak, jak má, rozhodně nemůžete očekávat svalový nárůst, ani nebudete schopni zaběhnout ty nejlepší časy. Navíc při přetrénování dochází k tzv. oxidačnímu stresu, který napadá buňky, které vyřazuje z provozu.

Čtěte také: Regenerace po tréninku- Jak správně regenerovat a jak regeneraci urychlit!

Dopad v podobě zranění

Pozor na přetrénování!

S tím velmi úzce souvisí zranění. Dokonce až 50 % všech zranění ve sportu je důsledkem postupně se zhoršujících menších tkáňových poškození. Ta běžně nezpůsobují sportovci žádné obtíže, ovšem v momentě, kdy je zátěž o něco vyšší, nebo přeteče onen známý pohár, dochází často ke zranění. To je mnohdy velmi komplikované a těžko se léčí.

Proto je zapotřebí myslet na to, že tělo potřebuje mít dostatek času na vzpamatování se a „opravení“ těchto malých trhlin. V opačném případě může dojít k únavovým zlomeninám, natažením či rovnou natržením svalů, poškození kloubů a dalším komplikacím, které sportovce uzemní na nepěkně dlouhou dobu.

A nemusí to být jen přetížení. Oslabení organizmu automaticky znamená i oslabení imunitního systému. Příliš velké vyčerpání způsobuje nerovnováhu v systému bílých krvinek, což má za následek oslabení funkce imunity a následnou náchylnost k infekcím či zánětům chronického charakteru. A to znamená, že i toho nejsilnějšího sportovce může skolit sebemenší rýma či nachlazení.

Mezi další příznaky patří například snížená chuť k jídlu, psychická disharmonie, nespavost a v neposlední řadě také únava. Na toto všechno je zapotřebí dávat si pozor a stále naslouchat svému tělu.

S regenerací ti pomohou také CBD Oleje!

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..