Nestíháte posilovnu a ze svého režimu cvičení stále častěji vynecháváte?

Pomoci vám může time management

Máte pocit, že se vám cvičení a pravidelné návštěvy posilovny do vašeho denního režimu prostě nevejdou? Problémem možná není váš čas, ale to, jakým způsobem ho využíváte. Základem je stanovení si priorit. Pokud má pro vás jiná činnost přednost před cvičením, je jasné, že se k samotnému posilování jen tak nedostanete. Nastavte si své priority tak, abyste cvičení stíhali a naučte se správnému time managementu.

Co je time management?

Time management můžeme nazvat jako soubor pravidel, díky kterým se naučíte efektivně řídit svůj čas. Často máme pocit, že druzí lidé mají více času než my. Zvládnou více úkonů, práci, rodinu, nákup a dokonce mají koníčky a mnoho kamarádů. Nikdo z nás nemá o čas navíc, jen s ním někteří umí lépe hospodařit. Jde o to si efektivně naplánovat svůj den a především vše, co chce člověk stihnout. Se správným time management zjistíte, že když chcete, opravdu stihnete vše, co potřebujete.

Stanovte si cíletime management- stanovte si cíle

Základem je stanovení si cílů. Cíle pro vás budou tím, čemu podvolíte svůj čas. Navíc bez cílů rychle ztrácíme motivaci. Ujasněte si důležité cíle ve vašem životě, které se týkají vaší profese, popřípadě studia, duševní, rodinné, společenské, finanční a také ty, které se týkají pohybu a cvičení. Cíle, které si stanovíte, by pro vás měly být dosažitelnými. Jde o to, aby jich člověk byl schopen opravdu dosáhnout. Pokud například potřebujete zhubnout a stanovíte si, že za měsíc chcete zhubnout 5 kg, je to cíl, který je neproveditelný vzhledem k vašemu zdraví. Cíle byste si měli také formulovat pozitivně.

Přání x cíl

Důležité je také rozlišovat mezi přáním a cílem. Cíl musí být dosažitelný a přesně charakterizován. Například, pokud máte přání naučit se španělsky. Váš cíl by neměl znít: „Chci se naučit španělsky.“, ale „Do týdně se přihlásím do jazykové školy a naučím se španělsky.“, v tomto případě bude cíl fungovat. Cíle byste si měli také napsat, jelikož napsaný cíl je splnitelnější než ten, který jen nosíte ve své hlavě.

Jaké jsou vaše priority?

Nyní je na čase zvážit, co je pro vás prioritní, tedy více důležité a co méně. Podle time managementu přichází čas k vašim cílům přiřadit priority:

A priorita: Jsou věci, které jsou důležité a naléhavé a je potřeba je vyřídit co nejdříve.

B priorita: Jsou věci důležité, ale nenaléhavé. Takové věci často odsunujeme. Je však vhodné pracovat každý den aspoň na jednom úkolu s prioritou B.

C priorita: Tyto úkony jsou nedůležité, ale naléhavé. Tedy, že k dosažení cíle nejsou nutné, ale musí se splnit. Můžete je také vyřídit odmítnutím či přenecháním na někoho jiného.

D priorita: Tyto úkoly jsou nedůležité a nenaléhavé a nemá smysl jim věnovat čas.

Jakou důležitost má pro vás cvičení?time management důležitost cvičení

Pokud tedy chcete opravdu zhubnout a vyrýsovat vaši postavu, měli byste na tomto úkolu pracovat často a pravidelně. Měli byste ho povýšit nad některé jiné úkony. Například nebudete každý druhý den vysávat a nakupovat, ale uklidíte jednou za týden a na nákup půjdete dvakrát do týdne, za to na větší. Tím pádem získáte více času na cvičení. Je potřeba si říct, co je pro vás opravdovou prioritou. Zda je pro vás prioritním cílem cvičení, práce, rodina, úklid, koníčky nebo koukání na filmy. Každý z nás to má samozřejmě jinak, ale je důležité si ve svém čase a úkonech, které chci stihnout, udělat pořádek.

Zbavte se zlodějů času

Pozor si dejte především na tzv. zloděje času. Jde o zbytečnosti, které děláme a najednou zjistíme, že jsme za celé odpoledne skoro nic nestihli. Máme na mysli především sledování televize, videí, života na sociálních sítí apod. Zkuste tyto zbytečné činnosti eliminovat a místo nich si dopřát relaxaci či tento čas využijte efektivněji.

No Responses

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..