Celulitida- které potraviny mohou vést k tvorbě celulitidy?

Celulitida a otázky ohledně tvorby celulitidy jsou zpravidla spojena s genetickou predispozicí. Budete-li ale dbát na prevenci, můžete riziko jejího rozšíření a prohloubení náležitě snížit. Drahé krémy a zábaly mnohdy nepomůžou, ale dostatek pohybu a dobře zvolená strava ano. Právě tato kombinace totiž dokáže s celulitidou opravdové zázraky. Jakým potravinám se tedy vyhýbat, abyste tvorbu celulitidy nepodporovali?

Celulitida

Typicky hrbolatá pokožka, nejčastěji v oblasti hýždí a stehen, to je celulitida. Označuje se někdy také jako pomerančová kůže, jelikož ji na první pohled připomíná. Celulitida vzniká tím, že se zvětšuje objem podkožních tukových buněk, které jsou vytlačovány proti povrchu kůže. Díky tomu se na pokožce vytváří nevzhledné ďolíčky. V místech, kde se objeví celulitida, je také značně omezen průtok krve a lymfy.

Příčiny

Pravdou je, že celulitidou trpí častěji ženy než muži. Důvodem je to, že mají ve zmíněných oblastech tenčí kůži než muži, dochází tedy ke snadnějšímu ukládání tuků, ale svou roli hrají i hormony. Velký vliv na tvorbu celulitidy má však celkový životní styl, tedy to, jak se hýbete, stravujete, jaké máte zlozvyky či spánkový režim.

Prevence

Celulitida

Proto se prevence pojí především s pravidelným pohybem, snaze vyhnout se sedavému životnímu stylu a snaha o dodržení zdravého a vyváženého jídelníčku. Právě kvalitní strava a pravidelný pohyb jsou klíčem k úspěchu. Zapomínat byste neměli ani na dostatečný pitný režim. Pozitivní přínos může mít i saunování a otužování.

Potraviny, kterým je se lepší vyhnout

Existují ovšem potraviny, které mohou tvorbu celulitidy náležitě podporovat, a jejich vynecháním ze stravy snižujete riziko tvorby celulitidy.

Slané sýry

Problematické mohou být například slané sýry typu feta či balkánský sýr. I když se jedná o opravdové dobroty, které snadno zpestří nudný salát, bohužel pro prevenci tvorby celulitidy vhodné příliš nejsou. Obsahují totiž vysoký podíl soli, což podporuje zadržování vody a činí celulitidu ještě viditelnější. Snažte se proto sledovat obsah soli v potravinách, a to především v sýrech. Občas si je dopřát samozřejmě můžete, ale neměly by být ve vašem jídelníčku stěžejní.

Omáčky a dresinky

Letní grilování svádí k používání různých prefabrikovaných grilovacích omáček a dresinků. Právě ty jsou plné cukru a soli. Konzumovat byste je tedy neměli příliš často. Nadměrná konzumace soli a cukru vede k celkovému stárnutí pleti a poškození cév. Nahraďte proto kupované omáčky domácím jogurtovým dipem s medem, česnekem a čerstvými bylinkami.

Průmyslově zpracované potraviny

Celulitida

Z jídelníčku se snažte vynechat i průmyslově zpracované potraviny toho nejhoršího kalibru, jedná se například o salámy, uzeniny celkově a klobásy. Ty totiž obsahují velké dávky soli a tuku a jsou tím nejlepším spojencem vytvářející se celulitidy. Uzeniny a salámy nahraďte šunkou s vysokým obsahem masa.

Sojová omáčka

Trend sushi a poke bowl se stále rozvíjí. Se sushi se však pojí i konzumace sojové omáčky. Sojová omáčka obsahuje notnou dávku soli, přitom ji spolu se sushi zkonzumujeme celkem požehnaně. Na 100 ml je to 17 g soli, přičemž denní hranice příjmu soli je jen 5 g.

Sladké nápoje

Zapomenout nesmíme ani na sladké sycené nápoje, limonády a jiné dobroty, které nás přes léto velmi lákají. Snažte se je nahradit zdravými ovocnými šťávami či smoothie. Velké množství cukru ve stravě stárnutí pokožky jen urychluje.

Bílé pečivo a pizza

Rafinované sacharidy pro vás v prevenci tvorby celulitidy také nejsou dobrou volbou. Vyhněte se především konzumaci bílého pečiva, tedy rohlíkům, houskám či bagelům. Zvyšující se hladina cukru v krvi sebou nese i poškození kolagenu a elastinu, tedy látek, které ovlivňují pevný vzhled pokožky. Vynechte také tolik oblíbenou pizzu.

ČTĚTE TAKÉ : Fitness strava v práci i na cestách. 5 Tipů na jídla do krabiček!

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..