Somatotyp a jeho vliv na cvičení – který jsi ty?

Somatotyp určuje predispozice ke sportům


Co je to somatotyp?

Somatotyp je v podstatě stavba vašeho těla. Ovlivňuje bazální metabolismus, pohyb střev, ukládání tuků v těle, dalo by se tedy říci, že skoro funkci celého těla.
Existují tři druhy, které si zde ukážeme a vy si odhadem můžete zjistit, jaký jste vy a co to pro vás znamená. V případě zájmu můžete podstoupit testy a mít to i klinicky ověřeno.
Bohužel, tento úděl je nám dán geneticky. Takže ať chceme nebo ne, nic moc s tím nenaděláme. Proto většinou pokud se podíváte na tělesnou stavbu svých rodičů, můžete si z toho odvodit tu svou. Každý somatotyp má své výhody, ale zároveň i nevýhody.
Proto vybrat si sport dle vašeho somatotypu by mělo být klíčové, ale ne vždy nutné.
Somatotyp totiž ovlivňuje výkonnost, sílu, výdrž atp.

somatotyp

Na obrázku výše jsou somatotypy krásně vyzobrazeny.
Somatotypy se mohou ale i lehce překrývat. Nikdy nejste 100 % ten a nebo ten.
Jak jsem psal, máme 3 druhy somatotypů – ektomorf, mezomorf a endomorf.
Můžete tedy mít kousek od každého, ale vždy inklinujete nejvíce k nějakému z těchto tří typů.

Pojďme se na ně tedy už konečně podívat.

Ektomorf

Ektomorf se vyznačuje dlouhými a hubenými končetinami, úzkými rameny, úzkým pasem.
Špatně nabírá na váze a to jak na podkožních tucích, tak bohužel i svalové přírůstky mají tendenci se tomuto typu vyhýbat. Postava je více šlachovitá a takový jedinec má tedy předurčení k dynamickým sportůmgymnastika, rychlostní běh na krátkou vzdálenost, skoky na lyžích…
Spousta začínajících mladých cvičenců má tendenci si o sobě myslet, že jsou ektomorfové, ačkoliv tomu tak není. Jde o to, že se jejich somatotyp ještě plně neprojevil, protože proces dospívání a hormonální změny přináší právě tuto změnu. Toto lze přesněji určit tedy až v pozdějším věku života.

Ektomorfové musí mít kratší tréninky, ale za to daleko intenzivnější, než kdokoliv jiný. Zároveň jejich požadavek na regeneraci je taktéž zvýšen.
Naopak ale jejich svalová hmota je vůči ostatním somatotypům nejkvalitnější, i když jí moc není.

somatotyp

Mezomorf

Mezomorfové to mají z těchto tří somatotypů nejsnadnější. Dokáží relativně dobře nabírat na svalové hmotě. Ani nabírání podkožního tuku jim není cizí, nicméně se ho dokáží zase ale obratem ruky rychle zbavit bez větší námahy.
Vyznačují se širokými rameny, zády ve tvaru ‚ V ‚, úzkým pasem a velkým hrudníkem.
Hodí se skvěle na silové sporty, atletiku.
Také si s endomorfy mohou dovolit cvičit častěji, nežli ektomorfové. Mají zlepšenou regeneraci a vyšší energetickou zásobu.

somatotyp

Endomorf

A poslední jsou zde endomorfové. Tyto somatotypy by se měly věnovat fyzickým aktivitám více než kdokoliv jiný.
Vyznačují se kulatými tvary, převážně kulatým obličejem, širokými boky a krátkým krkem. Na rozdíl od mezomorfa a ektomorfa, jejich svaly mají tendenci být ukryté pod vrstvou podkožního tuku a to úplně po celém těle.
Tyto genetické predispozice jim poskytují největší fyzickou energii ze všech somatotypů. Proto se skvěle hodí nejenom na silové sporty, ale i třeba na vytrvalostní běh.
Pokud jste tímto somatotypem, měli byste být na pozoru před jednoduchými cukry.
Také vaše cvičení by mělo být obohaceno o kardio trénink, který zamezí nabírání přebytečného podkožního tuku.

somatotyp

Závěrem

Dělejte, co vás naplňuje. Užívejte si cestu za svým snem ve sportu, který vás baví a važte si každých chvil, ačkoliv vám třeba nebylo geneticky dáno. Vždy je lepší snít a užívat si radost z té cesty, nežli hodit flintu do žita, kde máte výsledek předem daný – nikdy nemůžete dosáhnout svého cíle!
Berte to tak, že jsou zde lidé, kteří by rádi měli alespoň tu šanci dělat to, co děláte vy, ale jsou třeba nemocní, přišli o končetiny a nemohou.

Zajímáte se o vlasovou kosmetiku? Navštivte stránku vlasová kosmetika.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..