Nastup na paddleboard a makej na sobě

Příprava před jízdou

Než vyrazíte na vodu, bude potřeba zkontrolovat tlak (v případě, že máte nafukovací paddleboard), zajistit ploutvičku, nastavit správnou délku pádla, což je přibližně 15 cm nad vaši hlavu a připevnit si na nohu bezpečnostní lanko (leash), které vás spojuje s paddleboardem v případě pádu do vody.

Nástup a nalézání na paddleboard

Na paddleboard se dostávejte zásadně z pozice v kleče – na kolenou, může vám to připadat zvláštní, ale věřte, že z důvodu bezpečnosti je to potřeba, protože jiné metody neposkytují dostatečnou stabilitu. Především při nastupování a vystupování z mola nedělejte žádné bezpečnostní výjimky. Paddleboard vám velmi jednoduše může ujet pod nohama a riskujete úraz o hranu mola. Po pár záběrech v kleče dejte pádlo před sebe, to vám pomůže udržet rovnováhu a postavte se.


Správné postavení

paddleboard

Správný postoj na paddleboardu zaujmete v místě jeho těžiště, to se nachází uprostřed, někdy bývá i vyznačeno graficky. Chodidla nechávejte na šíři ramen od sebe a rovnoběžně s osou paddleboardu. Kolena musí jemně pružit, protože vám poskytují značný díl stability.
Vždy si však dávejte pozor na to, ať se nehrbíte, protože to je jedna z klíčových chyb, která by vás mohla po návratu domů hodně mrzet.

Jak správně držet pádlo?

Při pádlování se natáhněte celým tělem dopředu, tak abyste neohrozili svůj stabilní postoj a ponořte celý list pádla do vody. Pádlo se do vody noří v kolmém úhlu. Úchyt spodní rukou zůstává natažený a k pádlu se přitahujte trupem. Na paddleboardu netahejte záběr rukama, tak jako to můžete znát třeba z ježdění na raftu. Pádlo vytahujete z vody v momentě, kdy se v záběru dostanete až na úroveň vašeho těla. Když měníte pádlovací stranu, vystřídejte i úchop, ať nezatěžujete své ruce nerovnoměrně.

Nejčastější chyby nováčků

  • nedostatečně napumpovaný paddleboard se prohýbá a neklouže po hladině, jízda na něm je tedy nestabilní a velmi náročná z hlediska výdaje energie
  • paddleboard stojící na místě má horší stabilitu, nováčci, kteří tuto poučku neznají, často zbytečně padají
  • správně natočené pádlo – pro někoho je to možná přehnaná představa, ale opravdu se stává, že někteří nováčci, kteří nemají zkušenosti s vodními sporty, používají pádlo naopak…
  • špatně nastavená délka pádla je častým problémem, při nedostatečné délce většinou lidé rychle pochopí, že se zbytečně hrbí a délku si změní, na co se však zapomíná je moc velká délka pádla, ta způsobuje takzvané “bagrování”, které vede ke zbytečným výdajům energie
  • špatný postoj na paddleboardu má vliv i na pohyb prkna po hladině, takže se vystavujete zbytečně náročné plavbě
  • tahání záběrů rukama

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..