Stres – Zabiják Přírůstků

Stres je velice rozšířená choroba díky stávajícímu systémovému výdobytku nynější doby.


Znáte to

Honí vás deadliny, do školy musíte vytvořit prezentaci, v práci se objevila nepříjemnost, vaše dítě dostalo angínu a nebo prostě jste to vy, kdo se chystá v brzké době ulehnout do postele. Ano,  stres se týká nás všech nehledě na věk a jeho přítomnost podporuje gradaci většiny negativních vlivů na vaše tělo.

Co dělá s vaším tělem

stres

Když se objeví jednorázově v reakci na vypjatou situaci, ještě se nic neděje. Tělo začne produkovat adrenalin, spalovat veškerou dostupnou energii a pomáhá nám tím překonat momentální, nepříjemný okamžik.
Problém nastává, když se vrací a nebo se objeví v chronické podobě.
Co se asi tak stane, když tělo spálí z krve všechen uvolněný cukr, glukózu v reakci na vyplavený adrenalin s kortizolem a už mu žádný nezbývá?
Přepne se do tzv.  můžeme ho nazvat režimu „údržby“, kdy v obranné reakci začne naopak energii šetřit a snaží se, aby nedošlo k žádnému poškození orgánů. Přítomnost kortizolu v těle nám zabraňuje v přirozené produkci ostatních hormonů. Aby toho nebylo málo, normální funkce štítné žlázy je rovněž narušena. Ta řídí skoro veškeré činnosti v našem těle.  Výsledkem tedy může být nechuť k jídlu, úbytek na váze a nebo naopak přejídání, chuť po sladkém a nabírání na váze.

Katabolismus

Pro cvičence je důležité, aby si uvědomili, že během přetrvávajícího stresu se jejich tělo dostává do katabolického stavu. Proto pokud nepozorujete na svém těle změny a vaše svědomí vám říká, že jste do toho dali vše, ale zároveň se cítíte napjatí, pak už víte, kdo je na vině.

Jak s ním bojovat?

Měli bychom dodržovat určité zásady psychohygieny.

stres

  • Relaxujte – najděte si čas upustit na chvilku od práce a jen tak se třeba natáhněte, sedněte si ven,
    vyrazte do společnosti.
  • Cvičte – cvičením nejenom, že pomáháte odbourávat stres a přicházíte na jiné myšlenky, ještě se vám při cvičení vyplavuje hormon štěstí, endorfin.
  • Dopřejte si kvalitní spánek – večerní dlouhý a hluboký spánek má příznivé účinky na vaši psychiku. Zkuste jeden týden chodit o hodinu dříve do postele a uvidíte ten rozdíl.
  • Pozor na kofein – kofein podporuje tvorbu stresových hormonů. Zredukujte proto jeho užívání.
  • Zbavte se stresorů – analyzujte, co vám dělá vrásky na čele a pak za svépomoci nebo pomoci druhých se pokuste o odstranění stresových faktorů a zabraňte jim v repetitivnosti.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..