Jak by měl vypadat váš jídelníček v průběhu dne?

Mít dokonale štíhlou postavu, popřípadě dobře vyrýsované svaly, to je sen nejednoho z nás. Ovšem abychom takové postavy docílili, je zapotřebí naše tělo neustále podrobovat fyzické aktivitě, a zároveň věnovat zvýšenou pozornost tomu, co konzumujeme. Stále totiž platí: „Jsme to, co jíme.“

Právě správný jídelníček tvoří přibližně 70 % našich veškerých úspěchů, a proto bychom jej rozhodně neměli podceňovat. Je důležité si uvědomit, co během dne děláme a nastavit naše jídlo tak, aby tělo mělo pro výkon těchto aktivit vždy dostatek množství živin. Trochu rozdílné od sebe budou jídelníčky člověka, který celý den sedí v kanceláři a pak ještě doma na gauči a člověka, který v práci vykonává těžkou fyzickou aktivu, pak si jde ještě zacvičit a večer chodí na dlouhé procházky se psem.

S pravidelností nejdál dojdeš

Ještě než se pustíme do popisu samotného jídelníčku, pojďme si připomenout jednu velice důležitou věc, kterou je pravidelnost. Abyste skutečně dosáhli dobrých výsledků, je totiž zapotřebí dbát nejen na to, co jíte, ale také na to, jak jíte, myšleno jak často a v jakém množství jíte. Mnoho lidí má tradičně nastavena tři jídla denně, tedy snídani, oběd a večeře. Nejlepším řešením je však rozvrhnout příjem do pěti jídel denně, tedy snídaně, svačina oběd, svačina, večeře a popřípadě ještě poslední svačina.

příjem jídla v průběhu dne
Proč si rozdělit příjem jídla do celého dne

Díky rozložení příjmu živin do celého dne vaše tělo uvidí, že má přístup k energii v podstatě permanentně a přestane mít potřebu vytvářet si tukové zásoby na horší časy. Navíc je dobré vědět, v jakém množství máte dané potraviny konzumovat. Samozřejmě že vůbec nejlepším způsobem je veškeré potraviny vážit, ovšem pokud se nechcete s vážením příliš zabývat, pak stačí, abyste se řídili pocitem, kdy sníte tolik jídla, abyste byli za půl hodiny schopni vykonávat určitou pohybovou aktivitu.

Tvoříme jídelníček

Jídelníček začíná snídaní, u které je především potřeba doplnit energii, ze které budeme během dne čerpat. Tu nejlépe získáte ze složitých sacharidů, což je také důvod proč snídat vločky, tmavé pečivo, ovoce a navrch si dát například čistý jogurt pro doplnění bílkovin, které jsou velmi důležité při stavbě svalstva.

Po snídani by měla přijít první část oběda. Ta by měla mít podobu standardního obědu, ke kterému se hodí maso, rýže či brambory a zelenina, ovšem v takovém množství, abyste podle již výše zmíněného pravidla byli schopni za půl hodinu vykonávat aktivitu. To samé platí i o druhém obědu, který by měl být druhou polovinou onoho standardního jídla.

jak by měl vypadat jídelníček

Řiďte se pravidlem, kdy mezi jednotlivými jídly jsou zhruba tříhodinové rozestupy. V tom případě vychází svačina zhruba na pátou hodinu odpolední. Opět by měla být plná sacharidů, vlákniny a bílkovin. Tedy je vhodná zelenina, šunka, nízkoprocentní sýr a pečivo tmavé či rýžové.

K večeři by mělo opět přijít na řadu maso coby zdroj bílkovin, zelenina a příloha v podobě rýže či brambor, skvělá je také pečená zelenina. No a jako poslední jídlo se velice hodí tvaroh, který obsahuje bílkovinu casein, která se bude v našem těle postupně uvolňovat a tím zásobit tělo živinami po celou noc.

TIP na další čtení: Rýže, nejlepší přítel při cvičení i hubnutí!

Myslete i na zbytek

Samozřejmostí je také myslet na dostatečný pitný režim, který by měl obsahovat kolem 3 litrů čisté vody, popřípadě neslazeného čaje denně. Pokud se budete držet těchto zákonitostí, které budete následně kombinovat s dostatečnou fyzickou aktivitou, ať už v podobě posilování či pohybu zaměřeného více na kardio, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..