Vyzkoušejte legální doping v podobě pořádných beatů

Rozhoupat se k tréninku není vždy úplně jednoduché. Někdy má člověk náladu zůstat doma na gauči a sledovat jeden z jeho oblíbených seriálů, a to především během pochmurných podzimních dnů. Nakopnout vás v takovém případě může dobře sestavený playlist a moment, kdy si do uší dáte sluchátka a pustíte si písničku, která vás pořádně nakopne! Jaká hudba je ke cvičení ideální?

Hudba jako lék i motivace

Hudba ke cvičení

Hudba má skutečně obrovskou moc i co se motivace týče. Navíc každý styl muziky může pomoci k  trochu jinému výkonu a hodí se k jiné fázi cvičení. Někdy se potřebujete pořádně vyhecovat, abyste uzvedli i poslední opakování na benchpressu, někdy je potřeba naopak co nejvíce zklidnit svou mysl pro perfektní požitek během jógy či protahování po tréninku.

Pokud máte potřebu oddávat se naplno hudebním zážitkům, je dobré vybírat jednotlivé skladby podle jejich BPM, tedy počtu úderů za minutu. Pokud máte vysledované určité tempo, rozhodně je dobré naladit si takové playlisty, ve kterých si songy drží určitou konstantní hladinu BPM. V praxi to znamená, že písničku, která pořádně šlape, nikdy nevystřídá cajdák, který celou energii pošle ke dnu.

Tempo navíc může ovlivnit fyziologické funkce našeho těla. Může se podepsat na tlaku, dýchání či tepové frekvenci. Během tréninku si tak můžete volit jednotlivá tempa, na základě toho, v jaké fázi tréninku se právě nacházíte. Například v případě rozcvičky je dobré mít tempo umírněnější. Během absolutního výkonového vrcholu si naopak dopřát pořádně pumpující song a s postupným koncem ubírat na frekvenci až do absolutního klidu na konci. 

Nic lepšího při kardiu není

Hudba ke kardio cvičení

Poslech hudby asi nejvíce oceníte během kardia. Tedy během výkonu, při kterém je vaše tepová frekvence nad 140 úderů za minutu. To znamená při rychlejším běhu, šlapání na kole a dalších činnostech. Zůstat během této doby 100 % soustředění může být velmi náročné. Proto je dobré pomoci si při anaerobní aktivitě hudbou. Ta vám pomůže zvýšit koncentraci, podpoří lepší koordinaci pohybů, navíc může pomoci vnímat aktivitu i jako méně náročnou. Tyto benefity přináší především hudba ve vyšších BPM, mezi 170 až 190 BPM.

Co se týče jiných aktivit, které mají o něco nižší tempo, záleží na každém jedinci. Nicméně poslech té správné hudby se hodí i při zvedání činek. Opět je však potřeba dobře se rozmyslet, kdy si sluchátka do uší nasadit, a kdy je lepší hudbu raději neposlouchat.

To se může stát například při provádění technicky náročnějších cviků, jako je třeba dřep. Na druhou stranu, schopnost hudby pořádně nahecovat může být u podobně náročných cviků vyloženě žádoucí. A v tomto případě se ani nemusí jednat o písničky s rychlým tempem. Stačí si pustit své oblíbené hitovky, které podle některých studií dovedou namotivovat danou osobu vůbec nejlépe.

Strečink a další klidné cvičení mimo realitu

Pokud dáváte před svaly přednost co možná největší mobilitě a maximální flexibilnosti vašeho těla, můžete se věnovat například józe.

K tomu se nejlépe hodí právě pomalá a klidná hudba, která navodí příjemnou atmosféru a zpomalí tepovou frekvenci. Je však nutné mít na paměti, že i zde vždy záleží na potřebách každého jedince a při procvičování některých pozic je nutné natolik se soustředit, že by hudba mohla odvést pozornost dotyčného jedince.

Procvičovat a protahovat se ovšem dá i v rychlejším tempu. V takovém případě jsou vhodné skladby o tempu maximálně do 175 BPM. V momentě, kdy chcete hudbu využít k tomu, abyste byli co nejvíce uklidnění, zvolte spíše klidnou instrumentální hudbu v rozsahu 60 až 100 BPM. Hudbě se rozhodně nebraňte a vpusťte ji do svého sportovního života. Uvidíte, že budete nadšeni.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..