Motivace k pohybu do nového roku: Jaké typy motivace opravdu fungují

S novým rokem se vždy snažíme namotivovat ke zdravějšímu životnímu stylu, ke kterému nepostradatelně patří i pravidelný pohyb. Donutit se však k návštěvám posilovny, běhu či plavání není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát a člověk si vždy najde řadu výmluv. Jaké způsoby a motivace k pohybu vám však mohou pomoci v tom, abyste s pohybem a sportováním opravdu začali?

Reálný cíl

Klíčové je stanovení si cíle, popřípadě cílů, po kterých toužíte. Měli by být zrealizovatelné, nemělo by se jednat o pouhé sny, které nemají reálný charakter. Například, toužím zhubnout 20 kg za rok je sice hezké přání, ale jen těžko splnitelné, navíc se jedná o přání, které zbytečně ublíží vašemu zdraví. Rádi byste zhubli 5 kg do letních měsíců, zpevnili bříško či nabrali svalovou hmotu? Snažte si stanovit jasný cíl, například během ledna zhubnu první kilogram a vždy 3 dny v týdnu nebudu jíst maso. Díky jasně stanoveným cílům si snáze splníte svá přání.

Viditelný cíl

Velmi účinná je také vizuální motivace s pomocí nejrůznější nápisů a fotografií. Chcete-li mít například opravdu vyrýsované břicho, umístěte si na mobil, ideálně na lednici, fotografie osob, které tohoto cíle již dosáhly. Díky tomu si dvakrát rozmyslíte, co dobrého si z lednice vyndáte. Motivovat vás mohou i různé nápisy, které si můžete umístit u vás doma či v práci.

Milovaný pohyb

Aby vám motivace k pohybu opravdu vydržela, potřebujete najít pohyb či sport, který vás bude opravdu bavit a naplňovat. To, že budete chodit do posilovny, běhat či na kruhový trénink jen proto, že chcete zhubnout, totiž mnohdy nestačí. Najděte si přesně takový druh pohybu, který vám bude vyhovovat a bude vás také bavit. Jednat se nemusí jen o klasické typy sportů, ale i o zajímavé varianty. Jde především o to, aby daný pohyb bavil právě vás.

S parťákem to půjde lépe

Motivace k pohybu- ve dvou se to lépe táhne
Motivace k pohybu- ve dvou se to lépe táhne

Dobrou motivací k pohybu je také to, pokud si najdete parťáka, který se do cvičení pustí s vámi, a můžete se navzájem motivovat. Parťákem do sportování se pro vás může stát váš partner, sestra, maminka, ale i kamarád ze střední. Najděte si takové parťáka, který bude mít vášeň ve stejném typu sportu jako vy, navíc bude mít podobné časové možnosti.

Začněte ochutnávkou

Do sportování a pohybu byste se nikdy neměli nutit. Nejvíce se bojíme zpravidla prvních návštěv nejrůznějších cvičení a lekcí. Začněte proto jen ochutnávkou cvičení, první lekcí, která bývá zpravidla také zadarmo. Právě na ní si můžete ozkoušet, jak se vám cvičení líbí a rozmyslet se, zda chcete chodit cvičit právě do těchto prostor a s danou instruktorkou.

Před cvičením vyzkoušej bílý kratom z Indonésie. Čistě přírodní produkt, který potlačí únavu a namotivuje ke cvičení.

Podpora

Motivace k pohybu a podpora vašeho okolí

Klíčová je v začátcích také podpora vašeho okolí, rodiny a nejbližších. Právě díky ní můžete přechod ke zdravému životnímu stylu dotáhnout do konce. Nebojte se proto říct o podporu vašich rodinných příslušníků. Vysvětlete jim, že je jejich podpora pro vás nesmírně důležité a že si jí také vážíte. Uvidíte, že s podporou půjde vše lépe.

Odměna

Nezapomeňte se za pravidelný pohyb a snahu také odměňovat, abyste brzy nedospěli k bodu zlomu. Stejně důležitý jako pohyb je také relaxace a čas strávený s vašimi blízkými.

Cvičební deník

Velmi nápomocný vám v motivaci může být i cvičební deník, do kterého si budete psát veškeré aktivity a úspěchy, zaznamenávat však můžete také vaše stravování, tedy příjem a výdej. Díky tomu získáte hezký přehled o tom, co vše zkonzumujete a nakolik se snažíte s vaší dosavadní váhou něco udělat. Reflexe je totiž v motivaci také klíčovou a může vám brzy prozradit, že postupujete špatně.
Čtěte dále: Jak si nastavit pravidelný cvičební režim a dodržovat ho

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..