Testosteron – jak zvýšit jeho hladinu přírodní cestou

Testosteron – aneb bez něj to nejde


Jeho hladiny

Testosteron a jeho hladina se liší u každého z nás. Je to mužský pohlavní hormon, který zapříčiňuje pubertu u chlapců. Muži, ale i ženy oplývají oběma pohlavními hormony. U žen je to estrogen a u můžu testosteron. Tyto hormony jsou produkovány v pohlavních orgánech. Ženy mají více těch ženských a muži více těch mužských pohlavních hormonů.

Podívejme se, co tyto hormony v těle dělají a jak se navzájem ovlivňují – v kostce řečeno, protože se bavíme na téma fitness, testosteron buduje svalovou hmotu. Pak je tu estrogen, který naopak brání přibírání svalové hmoty a způsobuje ukládání tuků v těle. Čím více máte estrogenu v těle, tím více je hladina testosteronu upozaďována.
To proto ženy mají více tuků, nežli muži a muži více svalů, nežli ženy.

testosteron


 

Podívejme se, jak jeho hladiny zvýšit a optimalizovat

 

V posilovně

Zde ke stimulaci tohoto hormonu dochází nejvíce při komplexních cvicích velkých svalových partií. Tzn. volíme takové cviky, při kterých nám zabírá co nejvíce svalových oblastí –

testosteron

jako například cviky na bradlech, přítahy, benchpress, mrtvé tahy, dřepy – tam všude používáte ke stabilizaci střed těla, záda, ruce…
Základem pro vyplavení tohoto hormonu je těžká váha, kdy jste schopni provést od 8-15 opakování se správnou technikou.

Optimální doba vašeho cvičení by měla být cca 45 minut. Během vašeho cvičení se vám ze svalů vyplavuje testosteron, který pokud trávíte dlouhé hodiny v posilovně, je následně pálen v krvi. Proto zdůrazňuji, méně je někdy více, 45 minut je ideální doba na cvičení.

 

Během stravování

Existují potraviny, které blahodárně napomáhají k produkci testosteronu.
testosteron
Nasycené zdravé tuky jsou tím potravinovým klíčem – 30 % vašeho příjmu by mělo být složeno právě z těchto tuků.

Oříšky, avokádo, rybí maso, kokosový olej – to vše je zdrojem zdravých tuků.
Syrová zelenina, například – brokolice, květák a zelí pomáhají v těle odbourávat hladiny estrogenu.

 

Během spánku

Správný a zdravý spánek je základ. testosteronBěhem něho se nám totiž v těle uvolňuje nejvíce testosteronu a svaly lidově řečeno rostou.
Tyto hladiny dosahují svého maxima od 10 hodiny večer do 6 hodiny ranní. Proto bychom měli zalézt do postele v tomto časovém rozmezí a dopřát si alespoň 7 hodin kvalitního spánku.

O spánku jsme psali také v článku „Spánek a jeho důležitost

 

Sexuální aktivita

testosteron

Pomáhá k cirkulování testosteronu v krvi. Proto být sexuálně aktivní je další plus k tomu, jak hladinu tohoto hormonu zvýšit a aktivovat. Ideální je mít sex po ránu, kdy spálíte nějaké ty kalorie a ještě se vám rozproudí obrovské množství testosteronu v krvi.

 

Doplňky stravy testosteron

Tribulus – je extrakt z kotvičníku, který napomáhá k přirozené produkci mužského pohlavního hormonu. Důležité je volit tento doplněk s vysokým obsahem saponinů a to alespoň 90 %

Zinek – tento opomíjený minerál je ve světě fitness zlatým grálem. Zinek totiž zabraňuje aromatázu, což je enzym, který se vyplavuje z tuků do krve a mění testosteron na estrogen, aby se právě z těchto tuků dostával ven.

Vyvarovat byste se měli

nezdravému životnímu stylu a to obzvláště stresu a alkoholu.

Stres vyplavuje hormon kortizol do krve, který blokuje růstový hormon a produkci testosteronu. Je tedy více než důležité, abychom si nepřidělávaly starosti navíc.

Alkohol způsobuje s nadsázkou otravu krve. Záleží, jaké množství pozřete. Během pití alkoholu je tělo vystaveno zátěži, při které dochází k filtraci krve a pálení všech minerálů a testosteronu, který máte. Proto pokud se ho nedokážete vzdát, měli byste jej měli konzumovat v omezeném množství. Tělu trvá až 24 hodin, než se dokáže z následků, který alkohol napáchal, dostat. Během toho jsou vaše hormonální hladiny tak rozházené, že nemá smysl jít cvičit. I přesto to vídáte dnes a denně, kdy přijde do posilovny spoustu nadšenců po těžké noci a jsou rozhodnuti cvičit. Pamatujte ale, že napácháte více škody, nežli užitku.

 

 

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..