Co je kreatin a jaké výhody přináší?

O kreatinu jste již v souvislosti s fitness a kulturistikou pravděpodobně jistě slyšeli. Co to však kreatin je? A jaké benefity může sportovcům přinášet? A skrývá jeho užívání nějaké nevýhody? To vše se dozvíte v dnešním článku.

O kreatinu jsme psali už také ve článcích

Kreatin

Kreatin je přirozeně se vyskytující sloučeninou glycinu, methioninu a argininu. Toto shrnutí vám pravděpodobně příliš neřekne. Kreatin se však přirozeně vyskytuje v lidském těle. Jeho syntéza probíhá v játrech, slinivce břišní a ledvinách. Následně je jako zdroj energie transportován do mozku a svalů. Kreatin je tedy obsažen ve svalech, kde je ho uschováno asi 95 %, dále v mozku a játrech. Průměrný člověk má v těle asi 120 g kreatinu. Denně přitom potřebujeme asi 2 g kreatinu, které si organismus dokáže vyrobit sám.

Užitečnost kreatinu

I když budete kreatin znát především ve spojitosti se sportovním užíváním, jeho využití se týká také jiných oblastí. Například v lékařství je kreatin používán ke zvýšení fyzické síly, a to například u osob, které trpí svalovou dystrofií, Parkinsonovou chorobou apod. Používá se také při terapiích k urychlení regenerace, například pokud jde o dočasné ochrnutí apod. Kreatin se však používá také k čistě sportovnímu využití.

Sportovci a kreatin

Kreatin však neužívají jen kulturisté, ale také atleti, fotbalisté, tenisté a mnoho dalších sportovců, kteří vykonávají různé sporty. Jeho užití je časté i u fitness, jelikož díky kreatinu můžete intenzivněji a také déle trénovat. Proč však kreatin užívat? Je to skvělá látka, která je zdrojem energie pro svalovou kontrakci, a to pro prvních 2-7 sekund. Tato energie totiž pochází z intramuskulárních zásob tzv. ATP, tedy adenozíntrifosfátu a různých procesů obnovy ATP. Například trénujete-li krátkodobě při vysoce intenzivním zatížení, rychle klesají zásoby ATP ve svalech a je tedy nutné jejich razantní obnovy s pomocí procesů resyntézy.

Pro výkon

Právě kreatin je skvělou volbou v těchto případech. Zlepšuje výkon v rychlostních sportech, je ideální pro maximální svalové výkony, ale i tréninky, které se skládají z většího počtu sérií s maximální svalovou kontrakcí či během krátkodobých zátěží. V těchto případech je opravdu užitečný a pomůže vám k lepším výkonům.

Proč říct kreatinu ano?

Kreatin má mnoho pestrých výhod. Jedná se o zlepšení fyzické síly, kromě toho zlepšuje funkce mozku a rychlost práci vašich svalů. Vhodný také k podpoře rychlejší svalové regenerace.

Jaký kreatin koupit?

Při pořízení kreatinu se musíte rozhodnout, jaký je pro vás tím pravým. Pořídit můžete tzv. kreatin monohydrát, tedy čistý kreatin bez přídavků. Tento druh kreatinu je asi nejznámější a cenově opravdu výhodný. Na sportovním trhu figuruje už od roku 1993. Dalším typem kreatinu je kre-alkalyn, přičemž jde o kreatin monohydrát s přidanou jedlou sodou. A proč se do kreatinu přidává? Díky obsahu sody získává zásadité vlastnosti a v žaludku se tak nepřemění na neúčinný kreatinin, který zbytečně zatěžuje ledviny. Třetím typem je kreatin ethyl ester. Jedná se o typ kreatinu, který se vyrábí reakcí kreatinu monohydrátu s ethylalkoholem. Tento typ kreatinu nezadržuje vodu v těle a nezvyšuje tělesnou hmotnost. Vyniká také lepší vstřebatelností a využitelností.

Přirozené zdroje

Možností je pro vás i zařazení přirozených zdrojů kreatinu. Jedná se především o maso, ryby a některé živočišné produkty. Například 1 kg lososa obsahuje přibližně 4,5 g kreatinu. Přijímat kreatin ve zvýšeném množství pouze z přirozené stravy je proto takřka nemožné.

Možná rizika

Přímé důkazy o negativních účincích kreatinu neexistují, tedy se jedná o bezpečný doplněk. Může však mít vedlejší efekty, jako je například zvýšení tělesné váhy. Někdy hrozí i riziko žaludečních křečí, které jsou však způsobeny nedostatkem vody. Ideální je proto dbát na zvýšený příjem vody během užívání kreatinu.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..