Motivace: Cvičit ráno, nebo až večer? Co je nejlepší pro efektivní hubnutí

Pravidelný pohyb a výdej energie je nedílnou součástí zdravého životního stylu, který nás udržuje nejen v dobré kondici, zdravé váhové kategorii, ale udržuje nás také zdravými. Mnoho z nás však touží po zhubnutí přebytečných kil, jelikož je kila navíc doslova otravují. Kdy ovšem cvičit, aby bylo hubnutí co nejefektivnější? Je vhodnou dobou ráno, nebo večer? Kdy máte dostatek motivace ke cvičení?

Denní doba, metabolismus a motivace

Motivace - Cvičit ráno nebo až večer?

Je možné, že má na výdej energie vliv to, v jaké části dne cvičíme? Pravdou je, že lidské tělo řídí tzv. vnitřní hodiny a veškeré procesy v organismu neprobíhají během dne stále stejně a stejnou rychlostí, navíc se stejnou efektivitou. Na mysli máme tzv. cirkadiánní rytmus. Procesy v našem těle jsou řízeny hypotalamickým centrem v mozku, které označujeme také jako vnitřní hodiny. Ovlivňují aktivitu orgánů, tělesnou teplotu, vylučování hormonů, ukládání a spotřebu živin ze stravy apod.

Kdy pracuje nejrychleji?

Lidský metabolismus přitom zpravidla nejrychleji pracuje mezi 9:00 a 12:00 hodinou ranní. Nejmenší hodnoty jsou v noci, mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Není tedy fyzická aktivita ve vhodně zvolenou dobu možností, jak ještě více urychlit náš metabolismus, čímž zefektivníte hubnutí a redukci tělesného tuku?

Cvičení ráno a nalačno?

Motivace- Cvičit ráno nebo až večer?

Cvičíte mnohdy nalačno a máte pocit, že rychleji zhubnete a spálíte více tuku, navíc zrychlíte metabolismus? Při takovém tréninku sice tělo spaluje více tuků než v době po jídle, pálit tuk však neznamená hned hubnutí. Klíčový je celkový příjem energie a vydaná dávka energie za den. Bude-li totiž váš příjem energie na konci dne stejný jako výdej, hubnutí se prostě nekoná, ať už jste cvičili nalačno, nebo ne. Cvičení nalačno tak logicky nevede k efektivnějšímu hubnutí tělesného tuku, pokud jej srovnáme s jinou denní dobou.

Ideální doba ke cvičení

Existuje tedy ideální doba ke cvičení? V takovém případě se přímo jedná o určení času během dne, a ne toho, zda jste cvičili nalačno či po jídle. Příkladem je studie, ve které byl účastníkům měřen celkový výdej energie za 24 hodin, přičemž šedesátiminutový kardio trénink proběhl vždy ráno nalačno, nebo dopoledne, přibližně 2 hodiny po snídani.

Obě skupiny měli během 24 hodin téměř identický výdej energie. To znamená, že aktivita ve speciální denní dobu nevede ke zrychlení metabolismu a vyššímu výdeji energie.

Kdy cvičit?

Z toho vyplývá, že ideální je pro vás chodit cvičit ve chvíli, kdy se cítíte nejlépe, kdy víte, že je pro vás pohyb komfortní a máte na něj dostatek času, abyste mohli cvičit v klidu, popřípadě vydat co nejlepší výkon. Navíc každý organismus je jiný a pro někoho je ideální cvičit ráno, pro někoho po snídani, v podvečer apod.

Méně vhodná denní doba

Existují však o něco méně vhodné denní doby na cvičení, které mohou přinášet jiné obtíže. Jedná se například o:

  • Příliš pozdě večer. Cvičení pozdě večer není vhodné, a to proto, že se vám po cvičení jednoduše nebude chtít spát, budete plní energie a váš spánek se náležitě oddálí. Sami to jistě znáte, jak jste po cvičení plní energie.
  • Příliš brzy ráno. Vhodná není náročná fyzická aktivita ani příliš brzy ráno, tělesnou teplotu máme totiž nejnižší v čase kolem 5:00 hodiny ranní. Proto se do tréninků před šestou hodinou ranní raději nepouštějte, váš výkon nebude ideální.

Shrnutí

Univerzální denní doba, ve které byste měli cvičit, abyste co nejefektivněji zhubli, nastartovali metabolismus a pálili co nejvíce tělesného tuku, tedy neexistuje. Každému vyhovuje jiný čas a ideální je poslouchat především to, co vám říká vaše tělo. Fyzickou aktivitu tak můžete vykonávat pro hubnutí v jakoukoliv denní dobu, vhodná není jen doba příliš brzy ráno a pozdě večer.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..