Alkohol – proč ho nepít?

Alkohol je věčně omílané téma


Znáte to

Alkohol si určitě dopřál každý z nás alespoň jednou v životě.
Je tedy špatné si po cvičení skočit na „jedno“ s kamarády? A co když jdu cvičit i druhým dnem po tom, co jsme si s přáteli vyrazili a já to přehnal?
Tady platí pořekadlo – všeho moc škodí.
Když jdete s kamarády, většinou to u jednoho nezůstane, kamarádi vás vybídnou k další skleničce a vy dobrovolně v povolné náladě souhlasíte. Takže tam nakonec klopíte druhé, třetí, čtvrté…

Čím více toho vypijeme, tím více napácháme škod. Řeč není tak úplně o počtu vypitých litrů těchto alkoholických tekutin, ale o množství zkonzumovaného alkoholu v nich obsažených. V té lepší části ovlivňujeme jenom hladinu estrogenu, v té horší už dochází k hormonálním změnám celkově.

Životaspráva

Víte, kolik takové pivo obsahuje kalorií?  V průměru na 100 ml piva naleznete cca 20 gramů sacharidů, z toho 10 gramů cukrů. Sám 1 gram alkoholu má potom 7 kcal.
Pro srovnání  -1 gram tuku má 9 kcal, 1 gram sacharidu či bílkoviny cca 4 kcal.

Z toho jasně vyplývá, že pakliže se snažíte zhubnout, držíte dietu, tudy cesta rozhodně nevede. Protože 1 gram alkoholu je horší, nežli 1 gram sladkosti.

alkohol

Následky

Alkohol pálí z krve veškeré minerály, včetně růstového hormonu a přeměňuje testosteron, který je tak důležitý pro svalový růst, na estrogen. To jsou dva nejdůležitější hormony pro budování svalové hmoty a vy se o ně pitím alkoholu připravujete.

Vyšší hladina estrogenu v těle zase zapříčiní, že se nám bude snadněji hromadit v těle tuk. Proto většinou ti, kteří konzumují velké množství piva se honosí tzv. „pivními pupky“.

Alkohol z těla odvádí vodu a tím svaly přicházejí o živiny. To má za další následek, který už je estetickou záležitostí, že svaly vypadají opticky menší. S tím může hrozit i dehydratování organismu.

Narušuje se také proteosyntéza. Což je proces tvoření bílkovin v těle. Negativní efekt je ještě prohlouben s následnou přicházející hormonální změnou.

Tělu může zabrat až 24 hodin, aby mohlo zareagovat regenerací na tyto ne příliš valné dopady.

alkohol

Jak minimalizovat následky

Tělo se bude snažit zbavit následků otravy alkoholu filtrací krve, takže budete chodit častěji močit.
Proto musíte dbát na dostatečný přísun pitného režimu, aby jste předešli dehydrataci.
Není dobře známo, zda suplementační doplňky, které zabraňují katabolismu, fungují i v tomto případě. Protože i suplementy potřebují v tělu zpracovat a to není pro tělo momentálně primární cíl.

Závěrem

Se dozvídáme, že konzumace alkoholu není vhodná a to včetně dnů, kdy cvičíme. Pokud rádi holdujete těmto nápojům a alkohol je neodmyslitelnou součástí vašeho života, snažte se minimalizovat množství, které pozřete.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..