Jak správně cvičit, když je venku vedro

Letní měsíce nám dávají ve spojitosti s cvičením a tréninkem pěkně zabrat. Vedro je doslova všudypřítomné, a to i v uzavřených prostorech. Poštěstit se vám může jen v dobře klimatizované posilovně. Jak správně cvičit, když je venku vedro, abyste nemuseli rušit tréninky, neohrožovali své zdraví a cítili se stále fit?

Zvýšená námaha

Jak správně cvičit když je vedro

Horké letní dny pro vás nemusí být důvodem, proč rušit zaběhlé tréninky. Letní horka a sluneční paprsky nám mohou dát pěkně zabrat, po fyzické stránce totiž představují intenzivnější námahu pro srdce a plíce, jelikož se zvyšuje tělesná teplota. S prokrvováním kůže dochází také k menšímu přívodu krve do svalů a zvyšuje se srdeční tep. Jste-li tak delší dobu vystaveni velkému vedru, navíc v kombinaci s vlhkem, ochlazovací systém nefunguje tak, jak má. Objevit se mohou bolesti hlavy, vyčerpání i úžeh. Potrápit vás však může i dehydratace, nedáte-li si pozor na dostatečný příjem tekutin.

Svých venkovních tréninků, jízdě na kole, bruslení či běhu se vzdávat nemusíte. Dbát byste však měli na některé zásady spojené se sportováním během horkých dnů. Podívejte se na ně nyní.

Jak správně cvičit když je vedro – na co si dávat pozor při sportování

Pitný režim!

Prvním zásadním bodem je dostatečná hydratace organismu! A to před sportováním, během tréninku i po něm. Denní příjem tekutin by přitom měl být 30-45 ml na kg tělesné váhy. Pokud vás však čeká vydatný trénink, popřípadě se hodně potíte, můžete příjem klidně navýšit. Pomoci se orientovat, jak na tom jste s hydratací organismu, vám pomůže také barva moči, která by měla být vždy spíše světlá až průhledná. Snažte se také vyhnout slazeným nápojům. Vhodný pro vás naopak může být iontový nápoj, který je bohatým zdrojem minerálních látek.

Pozor na přímé slunce

Jak správně cvičit když je venku vedro

Snažte se sportovat spíše ve stínu či si aktivity naplánovat na místě, kde je stín. Ideální doba pro venkovní sportování v létě je také brzy ráno či pozdě večer. V těchto chvílích vás totiž sluneční paprsky doslova nesežehnou. I přesto je vhodné běhat v kšiltovce, se šátkem a nezapomeňte ani na sluneční brýle.

Lehká strava

Během letních dnů dáváme přirozeně přednost lehčím jídlům, která tolik nezatěžují trávicí trakt. Snažte se proto vyhýbat smaženým dobrotám, knedlíkům a vydatným jídlům, která si v žaludku nějaký čas poleží, navíc zatěžují organismus. Dopřávejte si především čerstvou zeleninu a ovoce, které je bohaté na obsah vody.

Světlé oblečení

Při sportování venku volte spíše lehké, světlé oblečení, které nebude zbytečně přitahovat sluneční paprsky. Vyplatí se vám si také připlatit za funkční oblečení, které dobře větrá a nebudete se v něm cítit jako navlečení v igelitovém pytli. Nezapomeňte ani na tenké sportovní ponožky.

Ať kůže dýchá

S tím souvisí také to, aby bylo oblečení nejen funkční, lehké a světlé, ale také co nejmenších rozměrů. Přebytečné teplo z vašeho těla je totiž jen z 10 % odváděno dýcháním a zbylých 90 % jde přes pokožku. Proto si na sportování během letních dnů berte oblečení s krátkým rukávem a kraťasy. Zapomeňte na přiléhavé legíny, mikiny či trička s dlouhým rukávem. To, že se totiž budete více potit, neznamená, že více hubnete. Docílíte jen vyšší ztráty tekutin, ale ne tuku.

Menší zátěž

Během letních dnů se snažte zmírnit tempo, popřípadě ubrat na počtu tréninků. Myslete na své zdraví a vnímejte, co vám vaše tělo říká. Se sluncem a horkem byste totiž neměli zbytečně bojovat. V horkém počasí totiž vaše srdce a krevní oběh pracuje mnohem intenzivněji, což má vliv na vaše zdraví. Nebojte se proto trochu zpomalit a vnímat, co váš organismus potřebuje.

A co plavání?

Milujete běhání, ale nemáte čas běhat brzy ráno či ve večerních hodinách? Dejte během letních dnů přednost plavání či cvičení ve vodě. Uvidíte, že se bude jednat o fajn změnu a příjemné ochlazení během letních veder.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..