Iontové nápoje- proč iontové nápoje pít a kdy?

S iontovými nápoji se setkáte na pultech mnoha obchodů, snad v každém fitku, ale i na čerpacích stanicích. Kdy je však vhodné si iontové nápoje dopřávat? A má během cvičení opravdu smysl popíjet iontový nápoj, nebo se jedná jen o marketingový tah na bránu? Jsou iontové nápoje dobrým doplňkem při tréninku ve fitness, nebo by je měli užívat jen vytrvalostní sportovci?

Iontové nápoje

Iontový nápoj by neměl obsahovat pouze minerální látky, ale i další důležité látky. Jeho název se odvozuje od iontů, což je právě jen jiné označení pro látky minerální. Při cvičení a fyzické zátěži se ionty z těla odvádí prostřednictvím potu, což může mít na svědomí horší sportovní výkon. Iontový nápoj tedy doplňuje minerály přímo během zátěže. Iontový nápoj nejčastěji obsahuje sodík, chlór, draslík, hořčík a vápník.

Co se obsahu týče, neměly by v něm chybět ani látky, které podporují výkon. Jsou to například sacharidy (sacharóza, glukóza, fruktóza), ale obsahovat může také aminokyseliny či kofein.

Proč iontový nápoj pít?

Iontové nápoje

Líbí se vám barevné variace iontových nápojů a často na ně vidíte reklamu v televizi či na internetu? Říkáte si, zda jsou iontové nápoje opravdu užitečné? V některých případech ano. Iontový nápoj se postará o doplnění ztracených iontů a tekutin, aby nebyl nijak ovlivněn váš výkon. Dodá vám do těla také energii ve formě sacharidů, které se rychle vstřebají. Díky obsahu látek, jako je kofein a BCAA, podpoří výkon a snižují pocit únavy.

Dělení iontových nápojů

Iontové nápoje se ještě dále dělí podle množství rozpuštěných látek, určuje se tzv. osmolalita nápoje. O ní rozhoduje obsažené množství sacharidů a iontů. Dělí se tedy na hypotonické, isotonické a hypertonické. Pro doplňování tekutin a energie během tréninku se však nejvíce hodí nápoje hypotonické a isotonické.

Fitness a iontové nápoje

Fitness a Iontové nápoje

Opomeneme-li vytrvalostní aktivity, jako je běh, cyklistika, plavání apod., ve kterých je užívání iontových nápojů velmi přínosné, nastává otázka, jak je to se cvičením ve fitness, kde nabídka iontových nápojů nikdy nechybí. Zaměřme se na dvě základní otázky:

Kdy říct iontovým nápojům ano a budou pro nás prospěšné?

Pití iontových nápojů pro vás může být výhodné v případě dlouhotrvajících silových tréninků, které trvají cca 2 hodiny. Během nich totiž tělo náležitě zatížíte a vypotíte značné množství tekutin. Jedná se například o tréninky celého těla či upper/lower trénink, popřípadě tréninku Crossfitu. Právě takový trénink totiž bývá opravdu náročný. Dochází ke spálení množství kalorií za poměrně krátkou dobu. Hodit se vám iontové nápoje mohou i při tréninku při vysokých teplotách či vlhkosti, kdy dochází ke zvýšenému pocení.

Kdy jsou iontové nápoje naprosto zbytečné?

Pokud si dopřáváte jen běžný středně náročný trénink v posilovně, který nevede k velké ztrátě tekutin a iontů, přičemž není nutné průběžně doplňovat sacharidy během zátěže, je pití iontového nápoje takřka zbytečné. Spotřebované živiny totiž pokryje běžná strava či předtréninkové, popřípadě potréninkové jídlo. Podobně také přemýšlíte-li o pití iontových nápojů během skupinových lekcí, jako je jóga či pilates, není to vůbec potřeba. Příjem energie by totiž mohl převýšit energii vydanou během dané fyzické aktivity. Myslete proto také na to, že iontový nápoj představuje příjem energie navíc.

Často se tedy může stát, že si iontový nápoj dopřáváte naprosto zbytečně, i když vám jej v mnoha fitness nabízí jako samozřejmost. Pokud si jej necháváte připravit „na baru“ zajímejte se více o jeho složení, ať přesně víte, co konzumujete.

ČTĚTE TAKÉ: Carnivore diet aneb výhradně masová strava!

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..