Konečně jste se odhodlali na vaši první návštěvu posilovny? První návštěva posilovny může být pro mnohé z Vás nepříjemná. Než do ní vyrazíte, může vám pomoci několik začátečnických rad, abyste se v posilovně cítili lépe. S čím začít a na co se připravit při první návštěvě posilovny?
Začátky
Při první návštěvě posilovny myslete na to, že všichni, kdo s vámi v posilovně jsou, museli začínat stejně jako vy. To znamená, že také museli přijít do posilovny jako začátečníci a vše se zde naučit. Nenechte se tedy rozhodit pocitem méněcennosti či trapnosti. Všichni do posilovny chodí shodit přebytečná kila a to, že se k nim přidáte i vy, vás naopak šlechtí.
Co si sbalit?
Příprava začíná už doma. Co vše byste si do posilovny měli sbalit? Klíčové je vhodné sportovní oblečení, které vám bude dobře sedět, a především se v něm budete cítit dobře. I když máte doma krásný sportovní set na tělo, ve kterém se však zatím necítíte dobře, nevolte jej a zkuste kompromis, ve kterém vám bude dobře i při různorodém pohybu.
Důležitou položkou jsou také boty. Ty by měly být sportovní, čisté a pohodlné. Nezapomeňte ani na malý ručník, popřípadě velký ručník a potřeby na sprchování, ale to jen v případě, že se budete chtít v posilovně poté vysprchovat. Malý ručník poslouží při cvičení jako ochrana před zpocenými stroji. Hodit se vám mohou i rukavice, které chrání ruce před mozoly. Ty však oceníte spíše později, budete-li zvedat těžší váhy.
Hodit se vám může také menší svačina po návštěvě posilovny. Sbalte si například ovoce či proteinovou tyčinku, která vám rychle dopřeje ztracenou energii.
Poprvé s parťákem
Do posilovny se poprvé můžete vydat také s podporou, ideálně člověkem, který trénuje a v posilovně to již dobře zná, navíc ví, jak by měl trénink vypadat, alespoň co se týká sérií a opakování. Prvotní návštěva v posilovně pro vás totiž může být celkem zmatečná, nové stroje, neznámí lidé, nový prostor. Parťák vám může nejen dodat sebevědomí, ale také vás uklidnit a seznámit se všemi stroji.
Cvičení během první návštěvy
Při prvotní návštěvě posilovny na to jděte pomalu. Nevrhejte se rovnou na činky. Seznamte se s posilovnou a začínejte v oblasti kardio cvičení. Zde můžete využít běžící pás, rotoped či orbitrek. Dopřejte si cca 20 minut kardia poté si zajděte na některý ze strojů. Začínejte s nízkým zatížením, proveďte 10-12 opakování ve třech sadách a stroje střídejte tak, abyste rovnoměrně posilovali ruce, nohy a břicho. Tak procvičíte všechny svalové skupiny a trénink nebude jednotvárný. Po tréninku se nezapomeňte řádně protáhnout.
- TIP na čtení: Proč je kardio cvičení důležité
Kdy přijít znovu?
I když budete mít po první návštěvě fitka tělo trochu bolavé, neztrácejte vůli hned na začátku. Počkejte dva až tři dny a zkuste další trénink znovu. Snažte se si jasně nastavit dny, ve kterých budete chodit cvičit, a to především reálně, tedy tak že budete vědět, že posilovnu budete mít čas a sílu navštívit. Postupně můžete zkoušet nové cvičební stroje, přidávat zátěž i počet opakování. Ze začátku jsou ideálně 3 návštěvy posilovny za týden.
- TIP na čtení: Regenerace po tréninku a jak urychlit regeneraci
Osobní trenér
Přemýšlíte-li nad osobním trenérem, může to být dobrá volba, zvlášť pokud víte, že se sami k vydatnému cvičení prostě nedokopete. S trenérem za zády pro Vás může být první návštěva posilovny daleko produktivnější a zajímavější, než kdybyste šli do posilovny sami. Trenér pro vás navíc vypracuje tréninkový plán, kterého se můžete držet a pomůže vám i s jídelníčkem. Bude pro vás dobrým parťákem, který vás namotivuje a pomůže vám u tréninků vydržet. Osobní trenér přizpůsobí trénink vašim konkrétním potřebám, pohlídá si vás, abyste cviky vykonávali správně, díky čemuž můžete dosahovat rychleji lepších výsledků. Popřemýšlejte tedy i nad touto možností.
No Responses