Stravovací mýty, které vás zbytečně klamou!

Stravovací mýty můžete často poznat nejen mezi svými kamarády či kamarádkami, ale také na mnoha webových stránkách. Dříve než se do dodržování některého ze zmíněných mýtů pustíte, přesvědčte se, že jsou pravdivé a prospějí vašemu zdraví.

Na jaké stravovací mýty si dávat pozor?

Kardio bez jídla!

Často se mluví o tom, že zhubnout můžete jedině kardio cvičením nalačno. Jestli vám nevadí jít brzy ráno běhat, aniž byste si dopřáli snídani a cítíte se po běhu dobře, je to jen na vás. Nelze však tvrdit, že jen kardio cvičením, které provádíte bez dřívějšího přísunu jídla, je nejlepší na hubnutí. Myslete na to, že každý organismus je jiný a každému vyhovuje jiný styl sportování.  Celkově je však lepší se před sportovní aktivitou, cca 1 hodinu, najíst klidně lehčím jídlem.

Večer bez sacharidůStravovací mýty

Hovoří se také o tom, že večer jednoduše nesmíte jíst žádné sacharidy. V tomto případě však platí, že přibírání na váze nezáleží jen na tom, kolik toho sníte večer, ale během celého dne. Zvláště pokud chodíte večer cvičit, je vhodné si po tréninku dopřát ještě jídlo, ve kterém budou také obsaženy komplexní sacharidy. Večerní strava tak nemusí být zcela bez sacharidů, je možné jejich přísun snížit, ale zcela je zavrhovat nemusíte.

Jídlo každé dvě hodiny

Mnohdy se také jistě setkáváte s názorem, že byste měli jíst každé dvě až tři hodiny. Pravdou je, že některým lidem může vyhovovat jíst až šestkrát za den, ale neplatí to pro každého. Zda vašemu metabolismu vyhovují tři jídla za den, není žádný důvod k tomu, abyste se každé dvě hodiny cpali malou svačinou. Klíčem ke správnému stravování přitom není jen to, jak často jíte, ale především složení vaší stravy, ať už co do počtu kalorií či toho, zda je strava nutričně vyvážená a pestrá na živiny.

Žádné tučné jídlo!

Během hubnutí a dodržování zdravého jídelníčku se snažíme omezit konzumaci příliš tučných a zvláště nezdravých potravin. To je správně, ale v žádném případě to neznamená, že nebudeme jíst potraviny, které obsahují zdravé tuky, jako je losos, tuňák, oříšky či avokádo. Myslete také na harmonii ve vašem jídelníčku a to, že všeho s mírou je mnohdy lepší než striktní dieta, kterou stejně často porušíte. Občas vám tučnější jídlo může naopak prospět.

Tmavé pečivo je vždy celozrnné a méně kalorické

Pravdou je, že většina tmavého pečiva není celozrnná a ani méně kalorická. Tmavě vyhlížející pečivo je totiž často vyrobené z klasické bílé mouky, která je obarvena karamelem, tudíž má pečivo finálně tmavou barvu. Aby bylo pečivo celozrnné, musí obsahovat více než 6 % vlákniny, ale stejně není méně kalorické. Za to vás více zasytí a má pozitivní vliv na trávicí trakt.

Stravovací mýty

Zmražené ovoce je bez vitamínů13

V zimě je mnohé ovoce velmi drahé a vy se obáváte sáhnout po mrazených verzích jen proto, že jste slyšeli, že v něm vlastně nezůstávají po zmražení žádné vitamíny? To je další z řady omylů. Pokud je ovoce a zelenina zamrazena brzy po sklizni, jejich obsah vitamínů a živin se výrazně neliší. Obsah vitamínů u ovoce a zeleniny klesá špatným skladováním a převážením. Přes zimu je tudíž lepší sáhnout v některých případech po ovoci z mrazáku než po čerstvém, například případě borůvek, malin či jahod.

Alkohol spaluje tuky

Další mýtus, se kterým se ohledně životosprávy můžete setkat. Alkohol vám tuky spálit nepomůže, ba naopak je zdrojem vysoké energetické hodnoty. Naopak tukům pomáhá v jejich ukládání! Pokud si dopřejete občas sklenku vína, nemusí to být problém, ale častý přísun alkoholu v jakékoliv formě se na vaší postavě může brzy podepsat.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..