7 důvodů, proč máte stále pocit hladu

Jedete na maximum, pravidelně cvičíte, snažíte se jíst zdravě a dáváte do svého cíle maximum? Přesto často cítíte pocity hladu rychleji, než byste předpokládali? Pocit hladu může mít řadu příčin, které se vždy nemusí týkat jen stravování.

Hlad

Cítíte často nepříjemný pocit přicházejícího hladu? Stále sledujete hodinky, zda již od posledního jídla uběhly ony 2-3 hodiny? Pocit hladu je přirozeným způsobem, jak poukázat na to, že váš organismus ztrácí dostatek energie. Za pocity hladu však může stát i nedostatečný pitný režim či malý objem stravy, kterou jste omezili v rámci hubnutí. Pokud však cítíte pocity hladu často, něco je ve vašem životním stylu špatně.

7 možných příčin způsobujících pocit hladu

Nedostatek bílkovin ve stravě může vyvolat pocit hladu
Nedostatek bílkovin ve stravě může vyvolat pocit hladu

Málo bílkovin

Příčinou častého pocitu hladu může být strava, která neobsahuje dostatečné dávky bílkovin. Bílkoviny jsou přitom nesmírně důležité v případě, že pravidelně trénujete. Bílkoviny vás totiž ze všech makroživin nejvíce zasytí. Zvyšují také hadinu hormonu, leptinu, který má na svědomí pocit sytosti. Regulují také hladiny ghrelinu, který má naopak na svědomí pocity hladu. Dbejte proto na dostatečný příjem bílkovin ve vaší stravě, zvláště jste-li aktivními sportovci.

Nedostatek spánku

Za častými pocity hladu však může stát také nedostatek kvalitního spánku. Právě ten je pro celkové zdraví klíčový. Pokud totiž spíte dostatečně, dochází k udržení hladiny ghrelinu v kvalitní míře. Spíte-li málo, hladina tohoto hormonu se zvyšuje a tím i pocity hladu. Nezapomínejte proto nejen na aktivity, ale také kvalitní odpočinek a spánek.

Zpracované sacharidy

Konzumujete-li hodně zpracovaných sacharidů, například potraviny z bílé mouky, jako jsou těstoviny, sladké a slané pečivo, ale i limonády či sladkosti, může se pocit hladu dostavovat častěji. Ve stravě vám totiž kromě kvalitních zdrojů bílkovin bude chybět také tolik prospěšná vláknina. Bez kvalitních zdrojů vlákniny totiž dochází k velmi rychlému zpracování v trávicí soustavě a brzy pocítíte tížený hlad. Doplňte proto do své stravy čerstvou zeleninu, ovoce, luštěniny, celozrnné pečivo apod.

Málo tuku

Problémem však může být také strava, která obsahuje málo tučných potravin, tedy zdravých tuků. Tuky se totiž dlouho tráví a dlouho zůstávají v žaludku. Zaměřte se na zdravé zdroje tuků, jako jsou vejce, tučné ryby (losos, makrela apod.), oříšky či oříšková másla, semínka či avokádo. Nezapomínejte, že tuk by měl tvořit 25-35 % denního příjmu ve stravě.

Hydratace

Ve vyváženém jídelníčku je klíčovou také hydratace, tedy dostatečný příjem vody. Víte, že hlad je opravdu převlečenou žízní?  A to opravdu platí. Dbejte proto na pravidelný přísun vody, ideálně na každé kilo vaší hmotnosti je to 30-40 ml. Vodu hojně obsahuje i čerstvá zelenina, ovoce či mléčné výrobky.

Namixované kalorie

Klasické jídlo vás zasytí více než Smoothie.
Klasické jídlo vás zasytí více než Smoothie.

Rádi si pochutnáváte na smoothiem několikrát za den? Taková snídaně či svačina může být mnohdy zdravou, ale zasytí vás méně než klasické pevné jídlo. Smoothie totiž vypijete mnohem rychleji a je již připraveno k trávení. Jen si to představte, co vás více zasytí, když sníte dvě jablka, banán a kus ananasu nebo když je naráz vypijete? Smoothie je fajn, ale ne jako celodenní strava či právě při pocitech nadměrného hladu.

Přečtěte si také: Zelený čaj či extrakt nabudí organismus a podporuje hubnuti

Dlouhodobý stres

Prožíváte těžké období v práci či v rodině a jste dlouhodobě ve stresu? Právě stres může být příčinou častějších pocitů hladu než obvykle. Běžně se totiž se stresem pojí spíše nechutenství. Při akutním stresu totiž mozek produkuje hormony kortikotropin a adrenalin, které chuť k jídlu potlačují. Přetrvává-li však stres dlouho, začíná se uvolňovat hormon kortizol, který apetit naopak náležitě podporuje. Dlouhodobě tedy zůstává hladina kortizolu zvýšená a to se projeví na neustálém pocitu hladu.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..