Existuje jen málo sportovních nadšenců, kteří by neslyšeli o extrémním závodu typu Spartan Race. Popularita těchto sportovních klání v posledních letech roste. Překonejte své hranice a vrhněte se na trasu plnou překážek. Bez přípravy to ale nepůjde. Co nepodcenit při přípravě na extrémní závod?
Kombinujte různé druhy tréninků
Udržovat kondici bychom měli neustále, ale přípravu na extrémní závod byste neměli podcenit. Speciální příprava by měla trvat alespoň tři měsíce. Zlepšíte si různé dovednosti, které v terénu oceníte.
Zařaďte silový, rychlostní a vytrvalostní trénink, nezapomeňte ale také na aktivní odpočinek. Ve dnech silového trénování se pusťte do výbušných cviků. Do klasických kliků zkuste zařadit tlesknutí, vyskakujte na bednu, dělejte shyby, dřepy či angličáky.
Rychlostní část stojí na intervalovém tréninku. Jděte svižnou chůzí po dobu 30 sekund, plynule navažte během, který potrvá alespoň 20 sekund, a na závěr sprintujte 10 sekund. Cvičení opakujte, nezapomeňte ho ale proložit také relaxační chůzí.
Nevynechte ani vytrvalostní část, jejíž podstatou je dlouhý běh. Běhejte alespoň hodinu a udržujte tempo. Pokud nemůžete, vyměňte běh za svižnou chůzi, pokuste se ale úplně nezastavovat. Vytrvalostní trénink si můžete zpestřit také cyklistikou, plaváním nebo veslováním.
Odpočívejte aktivně. Ukliďte dům, projděte se nebo se projeďte na kole. Rozhodně ale vynechte namáhavé aktivity. Tělo potřebuje čas na regeneraci. Před a po každé zátěži, také nezapomeňte na důkladné protažení.
Pomoc ze sebe vykřesat to nejlepší vám pomůže koučování! Tato moderní metoda posouvá potenciál jedince, ale využívají ji i celé týmy a korporace.
Kvalitní funkční oblečení jako parťák, který vás podrží
Správný výběr oblečení se vyplatí. Čeká vás běh v terénu, budete se brodit vodou, blátem a překonávat náročné překážky. Vybírejte proto kvalitní funkční materiály. Oblečení by mělo přiléhat k tělu, ideální jsou pánské či dámské 3/4 kalhoty nebo prodloužené kraťasy. Tričko oblečte elastické, ale ne kompresní, které by zbytečně svíralo hrudník a zabraňovalo pohodlnému dýchání.
Závody se většinou dělí do několika druhů podle obtížnosti, takže je zvládne i průměrně sportující člověk. Ano, i tak to zabolí, ale jde přece hlavně o zážitek.
Autorem článku je Pavla Melenová