Zkuste si některé netradiční sporty

Sportování je pro mnoho lidí zcela nedílnou součástí jejich života. Běhají, lyžují, hrají kolektivní i solo sporty, jezdí na kole i skateboardu, zkrátka pohyb je pro ně vším. Pokud to platí i o vás a rádi zkoušíte různé sporty, pak by se vám možná mohlo líbit několik zcela nových sportovních aktivit, které jsou u nás stále ještě něčím netradičním.

Disk Golf

Jak již z názvu vyplývá, kombinují se dva sporty. Z golfu se berou jednotlivá stanoviště, kam je disk potřeba dopravit a velké hřiště, naopak z házení diskem, nebo také tzv. frisbee, si tento sport bere právě onen disk, který se tolik nevyzpytatelně pohybuje vzduchem.

U nás v republice najdete celou řadu sportovišť, kde si můžete tento zajímavý sport zahrát. Jeho principem je házení disku, podobně jako odpalování golfového míčku, do určitého území. Svou roli pak hraje to, kolik hodů musíte k dosažení daného prostoru uskutečnit.

Jedná se o velice nenáročný sport, ke kterému potřebujete jen hřiště a disk, který vám u většiny hřišť navíc velmi rádi půjčí. Neplatí zde pravidlo určitého stylu oblékání jako u golfu, a tak si vezměte takové oblečení, které je vám nejpohodlnější.

Footgolf

Footgolf
Footgolf

Druhým velmi netradičním sportem pracujícím se stejnými pravidly jako golf je footgolf. Opět se jedná o derivaci dvou sportů, a to golfu a fotbalu. I zde platí, že na stanoveném hřišti musíte míč dostat do určité zóny a to pouze za použití šikovnosti svých nohou, kterými balón kopete.

Footgolf je poměrně dynamická hra plná zábavy a nervů až do posledního kopu, protože nikdy nevíte, jak kopnete. Opět zde hraje roli počet kopů, které musíte uskutečnit, abyste dostali míč do vyznačeného prostoru. Stejně jako u diskgolfu je i pro footgolf stanoveno jasně dané hřiště, kterých najdete po republice hned několik. Ovšem abyste se na něj dostali, musíte být členy footgolfové asociace, tak na to myslete.

Speedminton

Speedminton je hra pro dva či čtyři hráče, kterou si můžete zahrát v podstatě kdekoliv. Jedná se o formu badmintonu, ve které však budete hledat síť jen marně. Hráči mají vymezené dvě pole naproti sobě, na které si navzájem odpalují míček, který létá skutečně vysokou rychlostí. Úkolem obou hráčů je dostat míček, tedy lépe košíček, na protivníkovo hřiště tak, aby jej již nebyl schopen odpálit zpět.

Speedminton je možné hrát snad úplně všude, na zahradě, pláži, louce, tenisovém kurtu, tělocvičně nebo na sjezdovce. Fantazii se zde meze nekladou, a proto je tento sport velice oblíbený. Pořizovací cena celého setu se pohybuje okolo dvou tisíců korun a obsahuje dvě rakety, několik míčků a pomůcky na vyznačení hracího hřiště.

Famfrpál

netradiční sporty- famfrpál
Netradiční sporty- famfrpál

Famfrpál asi všichni znáte ze ságy o malém čarodějovi Harry Potterovi, ovšem famfrpál v trochu pozměněné formě se dá hrát i v reálu. Samozřejmě se nelétá na košťatech a míče nepoletují sami od sebe. I tak je ovšem hra knižní předloze sportu velmi podobná. Hráči mezi nohama skutečně svírají násadu od koštěte, navíc každý tým má své vlastní potlouky, tedy hráče, kteří se snaží protivníkovi zavařit tvrdými fyzickými údery. Nechybí pak samozřejmě ani klasické volejbalové míče, které je nutné umístit do tří obručí na konci protivníkova pole. Nechybí tu ani zlatonka a chytači. Zlatonkou je však v tomto případě člověk oblečený ve žlutém, který má za kalhoty zaháknutý tenisový míček. Zlatonka může hráčům krást košťata, což hráče na chvíli eliminuje ze hry.

Zajímavostí famfrpálu je, že musí být genderově namíchaný, tedy musí se jej účastnit ženy i muži. Ani jedno pohlaví zde nesmí být zastoupeno více jak 4x. Zajímavé, co říkáte. Pokud byste se chtěli o tomto sportu dozvědět více, určitě se podívejte na oficiální stránky české asociace famfrpálu.

Mohlo by se vám taky líbit: Jaké podzimní sporty si dopřávat abyste zhubli!

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..