Pokud máte rádi cvičení a hledáte způsob, jak se posunout ve své snaze na další level, máme pro vás tip na efektivní způsob cvičení, který můžete cvičit doma i v posilovně. Kruhový trénink je vhodný pro začátečníky i pokročilé a můžete jej cvičit i pouhou půl hodinu denně.
Kruhový trénink
Ať už se cvičení věnujete dlouhodobě, nebo právě začínáte, vždy je důležité najít si ten správný způsob. Takový způsob, jak dát svému tělu pořádně do těla a hlavně takový, který na vás skutečně funguje. Někomu víc sedí kolo, jiný pozoruje výsledky při běhání a někdo zase preferuje získání objemu, a proto zvedá těžké činky v posilovně.
Jedním z vůbec nejefektivnějších způsobů, jak tělo posílit a také zhubnout, je komplexní procvičování těla ve vysokém tempu v rámci kruhového tréninku. Cvičení zde probíhá v rychlém tempu, při kterém se střídají aerobní s anaerobními aktivitami. Ty jsou prováděny v krátkých, ale intenzivních intervalech.
Cviky
Každý takový cvik si vyžádá přibližně 45 vteřin, po kterých následuje krátká pauza. Během ní je zapotřebí rychle chytnou dech a připravit se na další aktivitu. Celková doba odcvičeného kruhového tréninku by měla být nejméně 30 minut. Teprve po této době se totiž tělo dostane do správného stavu a začnou v něm probíhat procesy redukující tukové zásoby či podporující tvorbu svalů.
Aerobní fáze
Během aerobní fáze dochází ke spalování tuků a zvyšuje se výkonnost kardiovaskulárního systému. Jedná se o jakýkoliv pohyb, který je vykonáván při vysoké frekvenci srdečního tepu, a při kterém dochází k potřebě rychlého okysličování krve, tedy zadýchávání. Mezi takové cviky patří například rychlé výběhy do schodů, přeskoky přes švihadlo, sprint, angličáky a další cviky.
Anaerobní fáze
Anaerobní cviky jsou naopak ty, během kterých je budována síla při nižších tepových frekvencích. Patří sem tedy zvedání činek, kliky, sedy-lehy, výpady apod. V momentě, kdy jsou tyto dva typy tělesného pohybu efektivně kombinovány, vzniká kruhový trénink. Ten vede ke zpevněnému tělu bez tukových zásob a kvalitní fyzičce spojené s lepším tělesným zdravím.
Kruhový trénink- průběh
Při kruhovém tréninku se standardně začíná rozcvičkou. Ta slouží k rozehřátí a lehkému protažení těla, které jsou prevencí před případným zraněním. Tuto část kruhového tréninku rozhodně nikdy nepodceňujte a věnujte jí minimálně pět minut. Běhejte na místě, skákejte přes švihadlo, zkuste tzv. jumping jack, tedy během výskoku střídejte rozpažené a roztažené nohy s upažením a nohami u sebe.
V momentě, kdy máte dostatečně rozpumpované tělo, je čas se pustit do lehkého protažení jednotlivý partií. Strečink nijak zvlášť nepřehánějte, ale věnujte mu alespoň dvě minuty. Poté jste již připraveni pustit se do kruhového tréninku.
Cviků, které v něm můžete cvičit, je celá řada. Pamatujte však, že by se v něm měly prostřídat anaerobní cviky, které budou procvičovat veškeré partie vašeho těla. Nejlepší je začít v tomto pořadí: záda, přední strana stehen, prsní svaly, zadní strana stehen, břicho, ramena, lýtka, biceps a triceps.
Cviky procvičující tyto partie prokládejte aerobními cviky, jako je skákání přes švihadlo, poklus na místě, skákání panáka, výstupy na bedýnku či kopy a údery rukama před sebe. Do tréninku je vhodné zařadit také některé cviky na výdrž, tedy například plank, který prověří sílu paží, břicha i ramen.
Nezapomínejte na to, že jednotlivé cviky je při každém tréninku potřeba efektivně obměňovat. Vaše tělo si na pohyb velmi rychle zvyká a pokud byste cvičili neustále to samé, váš progres by se výrazně zpomalil.
- TIP na další čtení: Trénink s lanem – proč je tak důležitý?
Načerpejte inspiraci
Pokud si stále nejste jisti, jak kruhový trénink správně provádět, porozhlédněte se ve svém okolí, zda v některé posilovně či tělocvičně nepořádají kruhové tréninky. Je to jednoduchý způsob jak byste se mohli naučit základy, nebo kam byste mohli pravidelně docházet.
No Responses