American dream. Výraz, který zmíní hodně lidí stěhujících se za Atlantik. Výraz, pod kterým si představí, jak se pomocí tvrdé práce dostanou v podstatě z ničeho až na vrchol. Kdoví, co měl David Beckham v hlavě, když v roce 2007 opouštěl Real Madrid, aby jej vyměnil za Los Angeles Galaxy. Jako nejpopulárnější fotbalista světa a vyhledávaná módní ikona sice ani v nejmenším nezapadal do obrazu milionů jiných přistěhovalců, ovšem i on měl svůj sen. Sen, který si chtěl splnit právě ve Spojených státech.
Avšak nikdo nemůže chtít vidět výsledky okamžitě. Proto si i David Beckham zpočátku kladl postupné cíle. Zabydlet se i s ženou Viktorií a jejich čtyřmi dětmi. Získávat fotbalové trofeje a pozornost fanoušků. Pohybovat se v hollywoodských kruzích. Když v roce 2012 končil zámořskou epizodu své kariéry a ještě na chvíli se vrátil do Evropy (půl roku oblékal dres Paris Saint-Germain), mohl si jen spokojeně odškrtávat. Na život v Americe si rychle zvykl, jeho popularita ve společnosti rozhodně neklesla, přidal i dva tituly pro vítěze Major League Soccer (MLS)… Zbýval už jen ten poslední a největší sen. Mít svůj vlastní fotbalový klub.
Ambiciózní plán
Dokud běhal David Beckham po hřišti, ani mu to nepřišlo jako reálná budoucnost. Nepřemýšlel nad tím, že by měl někdy působit ve fotbalu z opačné strany, než z jaké byl více než dvě dekády zvyklý. Avšak jakmile se jeho kariéra chýlila nezadržitelně k cíli, začínal o tom jako o možnosti uvažovat víc a víc. Po ukončení angažmá v Pařízi, které bylo jeho posledním, měl jasno: Chci vlastnit fotbalový klub!
Protože byl jako hlavní hvězda celé zámořské soutěže v kontaktu s ligovým komisařem Donem Garberem, věděl, že ambicí MLS je navyšování počtu týmů (jinými slovy: rozšiřování své značky). Zatímco v okamžiku Beckhamova příchodu hrálo ligu jen 13 týmů, letošní sezonu jich odehraje již o deset víc. A na jejím konci se v prosinci jako 24. tým přidá Nashville. Ani to však není konečná hranice Garberovy vize – v jeho plánech je totiž místo ještě pro další čtyři kluby. Beckham tedy neváhal a jedno z těchto míst si v únoru 2014 pomocí oficiální žádosti zamluvil. Už tehdy věděl, že jeho tým bude sídlit v Miami – v městě, které už jednou MLS hostilo. Tehdejší Fusion ale v roce 2001 zanikli. Beckham si umínil, že tento osud se zde podruhé opakovat nebude, a začal konat. To však ještě netušil, co jej čeká.
Porodní bolesti
„Bylo to opravdu náročné,“ přiznává Beckham zpětně. Aby také ne, vystavět tým úplně z nuly rozhodně jednoduché není. Proto trávil spoustu času se sháněním investorů, se kterými by zajistil chod klubu. A postavil stadion. Ukázalo se totiž, že vzhledem k plánované výstavbě baseballové arény není druhé největší floridské město ochotné přispět na stavbu dalšího stadionu byť jen dolarem.
Beckhamovi proto jistě přišlo vhod, že kdysi při svém příchodu do Los Angeles měl ve smlouvě zakotvenu slevu na licenci pro případné založení nového týmu. Zatímco jeho kolegové z Nashvillu museli za přihlášku do soutěže vysázet něco kolem 150 milionů dolarů, Beckhamovi jich stačilo „jen“ 25. Projekt výstavby fotbalové arény pro 25000 lidí za zhruba půl miliardy dolarů na předměstí Miami se nakonec podařilo zajistit a koncem roku 2015 byl odkoupen pozemek, na kterém bude stánek stát.
Slavnostní ceremoniál
Největší chvíle však přišla až 29. ledna letošního roku. Do Miami totiž přijel sám komisař ligy, aby Beckhamovi a jeho novému týmu slavnostně předal oficiální licenci, díky které mohou rozšířit jeho soutěž. Podle plánu se tak má stát od sezony 2020. Beckhamovo čtyřleté úsilí tedy bylo konečně korunováno a stal se prvním bývalým hráčem MLS, který vlastní některý z tamějších ligových týmů. Z velkoplošné obrazovky mu k tomu na videích gratulovalo spoustu osobností: jeho žena a děti, sportovní ikony Serena Williamsová či Usain Bolt, ale i hvězdy showbyznysu jako herec Will Smith nebo raper Jay-Z.
Poté přišel na řadu proslov samotného zakladatele, ve kterém se nejprve vrátil k začátkům své zámořské mise. „V době, kdy jsem se přidal ke Galaxy, liga ještě nebyla úplně stabilizovaná,“ vzpomínal Beckham. „Viděl jsem však její dlouhodobý potenciál. Když mi komisař Garber vysvětlil své plány do dalších let, věděl jsem, že toho chci být součástí.“ Dále také adresoval několik slov prvním příznivcům, kterých se v sále sešlo několik stovek: „Jsem nadšený, že se mi podařilo dostat ligu do tohoto skvělého města. Chci sem nalákat ty nejlepší hráče, ale také založit akademii, abychom mohli doplňovat tým z vlastních zdrojů a být na svůj klub ještě pyšnější. Udělám vše pro to, aby se tento tým stal nejlepším v lize!“
Úkoly majitele
Nový tým z Miami zatím nemá název, barvy, ani stadion. Avšak i přesto se nabízí otázka, jakou roli v něm bude vlastně mít jeho 42letý zakladatel. David Beckham odpovídá, že nikdy netoužil po roli sportovního manažera či trenéra. Místo toho by rád pro svůj klub vyhledával talenty. „Jedním z mých úkolů bude přivádění nových hráčů,“ vypráví přesvědčeně. „Mám za sebou dlouhou kariéru, během které jsem získal mnoho zkušeností. Hrál jsem za různé kluby v nejrůznějších městech po celém světě, takže jsem poznal rozdíly mezi jednotlivými ligami i kulturami. Toto je oblast, ve které můžu být svými radami a doporučeními prospěšný. Mojí rolí bude přivádět skvělé talentované hráče, ale také zajistit vystavění akademie.“ David Beckham opravdu působí dojmem, že ví, o čem mluví. Z tváře mu přímo čiší, že je ve svém živlu. Není divu, vždyť se mu právě splnil jeho klukovský sen. Americký sen.