Viděli jste již sportovce, kteří mají na těle podivné barevné pásky? Nejedná se o žádnou estetickou ozdobu, i když v mnohých případech vypadají „tapy“ či „tejpy“ zajímavě, ale o praktického pomocníka. Na co tejpy jsou a s čím vám kineziotaping pomůže?
Kineziotaping
Je doplňkovou terapeutickou metodou, která užívá tzv. tejpy, nalepovací pásky, které umí zázraky. Kineziotaping se stává velmi oblíbeným právě pro své pozitivní účinky a můžete si je zakoupit i vy, jelikož jsou dnes tejpy běžně dostupné v nejrůznějších obchodech. Kinezitaping má své kořeny u japonského lékaře Kenzo Kase, který objevil, že díky použití pružných pásků na kůži, může dojít ke zlepšení sportovních výkonů, ale také ke snížení rizika úrazu. Tento způsob prevence Kenzo Kase začal používat v 70. letech 20. století. Začínal s bílými pevnými páskami, které jsou stále používány z důvodu zpevnění namáhané oblasti při sportu. Ty měly však negativní vliv na hybnost a krevní oběh. Funkčnější a efektivnější pomocí jsou právě kineziotapy, které jsou svou strukturou podobné lidské tkáni a nijak sportovce neomezují.
Jak Kineziotaping funguje?
Kineziotaping je založen na základních neurofyziologických principech. Důležitá je v tomto případě správná aplikace tejpů, který se aplikuje nad průběhem svalu. Zastupuje reflexní odpověď organismu, přičemž pomáhá pohybovému aparátu návratu k plné funkčnosti. Je jakýmsi pomocníkem, který zastupuje a napomáhá funkcím. Nalepený tejp má vliv na nervový systém a díky jeho rozmanité škále účinků je využíván při akutních i chronických potíží s pohybovým aparátem. Používán je ve sportovní medicíně jako možná prevence, jelikož uvolňuje svaly, pomáhá při zánětech, bolestech svalů a je dobrou volbou při léčbě. Díky kineziotaping dochází též k rychlejšímu hojení a rehabilitaci. Kineziotaping však využívají také maséři či fyzioterapeuti (například při nápravě nesprávného držení těla či jako pomoc pro uvolnění některých blokád).
Jaký tejp vybrat?
Dříve si při výše zmíněných obtížích užívalo bandáží a ortéz, které nahradily modernější a efektivnější tejpy. Jejich výhodou je to, že se přizpůsobí vašemu tělu a můžete je nalepit takřka kamkoliv, přičemž vám nijak nepřekáží. I u tejpů však vždy záleží na kvalitě a je nutné uvědomit si, že existuje více typů tejpů. Zakoupit totiž můžete tejpy korekční, lymfatické, svalové či ligamentózní. Důležité je tyto typy znát, jelikož každý druh se aplikuje jiným způsobem a má i jiný účel.
Druhy tejpů
Například svalové tejpy mají uvolnit svalové napětí a jejich aplikace se provádí bez natažení pásky v maximálním protažení svalu. Jednotlivá vazivová spojení stabilizuje ligamentózní tejp, který se aplikuje tak, aby uprostřed pásky byl tah. Korekční tajp dokonce umí korigovat nesprávné postavení končetin. Lymfatický tejp pomůže s uvolněním lymfy a zlepšením vstřebání otoku. Dávejte si proto pozor, jaký tejp si přesně pořizujete a také na to, jak ho aplikujete. Je vůbec správné, abyste si tejpy aplikovali sami?
První tejpování
To, že si zakoupíte tejpy a aplikujete je na bolavý sval, to rozhodně nestačí. Nutné jsou pro správné tejpování anatomické znalosti. Nejdříve navštivte odborníka na kineziotaping, který vám ukáže, jak se tejpy aplikují, rozhodne i o druhu tejpů a způsobu jejich užití. Bez odborníka to v tomto směru rozhodně nepůjde a bez jeho rad byste si mohli taky pěkně uškodit. Odborník vám také předvede techniku lepení a naučí vás, jak tejpy lepit. Tejpy jsou skvělými pomocníky, kteří vám mohou uštědřit řadu bolestí, ale před jejich použití byste se měli vždy poradit s odborníkem.