7 nejčastějších důvodů, proč vám nerostou svaly

Snažíte se nabrat svalovou hmotu, jste v posilovně jako doma, změnili jste své stravování, ale svaly stále nikde? Důvodů, proč se vám nedaří svalovou hmotu nabrat, může být opravdu mnoho. Podívejte se na seznam 7 nejčastějších důvodů, ve kterých možná najdete i příčinu toho, proč jste stále bez vysněného svalstva.

 

Málo tréninků x příliš trénování

Důvodem nerostoucí svalové hmoty může být to, že málo cvičíte. Pobyt v posilovně dvakrát za týden opravdu není dostatečný. Malých výsledků docílit můžete, ale podstatný nárůst svalové hmoty se pravděpodobně nedostaví. Příčinou však může být také přetrénovanost. Pokud jste v posilovně každý den, opravdu dřete a máte pocit, že se výsledky nedostavují, naložili jste svým svalům příliš. Svaly se nestíhají regenerovat, vy jste unavení, podráždění a navíc bez výsledků. Jelikož jste přetrénovaní, vaše tělo preferuje katabolické (rozkladné) procesy více než ty anabolické (růstové). Přitom svaly potřebují pro růst právě anabolické procesy. Z toho důvodu se svaly zmenšují, místo aby rostli. Dopřejte si vyvážený trénink, ideálně 4 krát týdně a dostatečný čas na regeneraci, aby svaly mohly růst.

 

Nedostatek bílkovin x nadbytek bílkovin

Vaše svalová hmota potřebuje pro svůj růst základní živinu, tedy bílkovinu. Příčinou malého růstu svalové hmoty může být nedostatek bílkovin ve stravě. Příjem bílkovin by měl být zhruba 1,5-2 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti, ale můžete dávku trochu zvýšit, pokud své tělo aktivně zatěžujete. Negativní vliv na vaše svalstvo však může mít i nadbytečný přísun bílkovin. Při konzumování proteinových doplňků myslete na to, že organismus je schopen zpracovat jen určité množství bílkovin. S překročením doporučených dávek zůstává část aminokyselin v těle nevyužitá. Zbytek se jich vyloučí, některé jsou přeměna na tuk a glykogen. Při odbourávání nevyužitých aminokyselin vzniká toxický čpavek. Navíc nadměrná konzumace bílkovin může způsobovat únavu, zažívací obtíže, zpomalení růstu svalů a potlačení regenerace. Negativní vliv má nadbytečný přísun bílkovin na ledviny.

 

Nevhodné cvikyzdravá strava

Volba nevhodných cviků se týká především začátečníků. V honbě za svaly rychle a snadno volí nejefektivnější cviky, ale výsledky stále nevidí. V tomto ohledu však nejde o to cvičit s nejtěžšími váhami, jde o správné provedení cviků a jejich volbu. Nejlépe fungují cviky základní, například dřepy, bench press, overhead press či klasický mrtvý tah. Díky těmto cvikům dochází k nárůstu růstového hormonu během tréninku, jelikož se do cvičení zapojují téměř všechny svaly.

 

Příliš kardio cvičení

Častou chybou při cvičení je také užívání příliš kardia cvičení. Během kardia navíc dochází ke spalování tuků, ale svaly vám z těchto typů cvičení příliš neporostou. Opak je zde bohužel pravdou. Nadmíra kardia cvičení vede ke spalování svalové hmoty.

 

Přísun jednoduchých sacharidů

Prožili jste si opravdu náročný trénink? Po cvičení si klidně dopřejte jednoduché sacharidy, jelikož tělo po tréninku potřebuje rychle doplnit energii. Nemělo by se však jednat o koblihu, sušenky či čokoládu, vhodnou volbou je například ovoce. I když nám jednoduché sacharidy rychle dodají energii, brzy se dostaví hlad. Dbejte však na to, abyste se jednoduchými sacharidy doslova necpali. Nadbytečná energie je totiž proměněna na tuk, který se ukládá do tukových zásob. Po tréninku si dopřejte proteinový nápoj, který obsahuje i trochu cukru, například sacharózy a následně cca 40 minut po cvičení si dopřejte jídlo, které obsahuje bílkoviny  a pomalé sacharidy (vločky, pohanka atd.), které vás náležitě zasytí.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..