Pravdou je, že ženy se často zaměřují na aerobní trénink místo silového a dávají přednost jiným druhům cvičení, které sílu tolik nepodporují. Jen si vzpomeňte na to, kde ženy vidíte nejčastěji cvičit? Většinou je to v posilovně na páse či rotopedu nebo na kolektivních cvičeních, která jsou zaměřená na aerobní aktivity a silový trénink zcela vynechávají. To vše je samozřejmě také přínosné jejich zdraví a viditelně lepší postavě, ale aby byl trénink opravdu efektivní, měl by zahrnovat i silová cvičení.
Obavy žen
Ženy se většinou nejvíc obávají toho, aby se z nich na základě silového tréninku nestaly nadmíru osvalené ženštiny, které budou svým tělem připomínat spíše muže než ženu. Toho se bát opravdu nemusíte. Při běžném stravování a bez speciálních doplňků stravy vám takové svaly nikdy nenarostou.
Spalujte tuky efektivně
Jedním z důvodů, proč by se ženy měly pustit do silového tréninku je to, že začnou opravdu efektivně spalovat tuky. Zátěž svalových vláken způsobuje jejich narušení, čímž se svaly posilují. Pokud jsou svaly pravidelně zatěžovány, mají tudíž větší hustotu a pro svou práci spotřebují více energie. Následné zapojení svalů tak vyžaduje více energie, které svaly získávají pro svou činnost primárně z potravy, ale také ze zásob glykogenu a následně z tuků, dochází k jejich štěpení a svaly je využívají jako zdroj energie. Díky tomu dochází k rychlejšímu hubnutí a tvorbě funkčního a silného těla.
Vytvarovaná postava
Vzpomeňte si na to, jak vypadá postava žen, které pravidelně navštěvují posilovnu. Nejenže jsou téměř bez tuku, ale jejich postava je dokonale vytvarovaná a takovou můžete mít i vy díky silovému tréninku. Posilováním totiž nejen svaly posilujete, ale také tvarujete. Na základě toho dochází ke změně toho, jak vaše postava vypadá. I když se mnoho žen jednoduše vymlouvá na špatné geny, správný trénink dokáže i určité predispozice ovlivnit. Například ženám, které mají tzv. „v rodině větší stehna“ se doporučuje zaměřit se na cvičení právě těchto partií. Tím se nepoměry vyrovnají a vy můžete být znovu spokojeny se svou postavou.
Zvyšující se spotřeba energie
Při pravidelném tréninku s vysokou zátěží dochází k porušení svalových vláken, která se následně po tréninku regenerují, tedy obnovují. Aby se svaly obnovily, spotřebovávají energii a podílejí se na zvýšení bazálního metabolismu. Spotřeba energie se tak zvyšuje, i pokud jste jednoduše v klidu. I během dnů, kdy netrénujete, potřebují svaly větší přísun energie. S pomocí silového tréninku zrychlujete metabolismus a můžete si tak občas dopřát více jídla, aniž byste hned přibrali na váze.
Proces stárnutí
Ano, silový trénink má vliv i na proces stárnutí organismu. Tréninky s vyšší intenzitou a zatížením svalů mají vliv i na zatížení centrálního nervového systému a dochází ke zvyšování produkce růstového hormonu. Tyto hormony podporují regeneraci svalů, ale také dalších buněk v organismu. Na základě toho dochází k pomalejšímu stárnutí a vy se udržujete jednoduše v lepší formě a kondici.
Spánek jako v bavlnce
Pravidelný silový trénink přináší i další výhodu, a tou je klidný spánek. Pravidelný režim, který je doplněn o vhodný pohyb, zajišťuje správné funkce melatoninu. Známý hormon, který se začíná produkovat ve chvílích, kdy přichází tma a tělo dostává do hlubokého spánku, při kterém dochází k regeneraci. Pozor byste si měli dát na přetažení organismu, které může naopak způsobit nespavost a další problémy. Ideální je trénink s rozumnou intenzitou, po kterém se budete cítit příjemně unavení, ale ne přetrénovaní.
Neotálejte a pusťte se do silových tréninků také vy! Brzy zjistíte, že se jedná o aktivitu, která umí dokonale formovat tělo a udrží vás v kondici.