Připrav si své břišní svalstvo
Co za tím stojí
Čím to je, že někteří muži nebo dokonce i ženy projdou kolem na koupáku a jejich břišní svalstvo vás oslní jak dálková světla protijedoucího automobilu v noci na dálnici.
Není to nic jiného, nežli správná dieta.
Nelekejte se, když se řekne slovo dieta. Nejde o nepřetržité hladovění a odříkání jídla, ba naopak. Říká se tomu tak, protože jde o určitý návykový styl přijímání potravy.
V tomto článku najdete:
- Jaká je funkce břišních svalů
- Proč je cvičit
- Jak se stravovat, aby vaše břišní svaly byly opticky vidět
Jaká je tedy jejich funkce
Spousta z vás určitě neví, že břišní svalstvo je složeno z 5 svalů. Jejich vyjmenování a umístění najdete na přiloženém obrázku níže.
Starají se o držení vašeho těla a zajišťují oporu páteři. Pokud je některý z břišních svalů oslaben, může to vést až k problematice s bolavými zády a nebo samotným držením těla. To si potom zdravotní problémy o sebe nenechají dlouho říkat.
Břišní svaly zajišťují předklánění, otáčení těla do stran, částečnou pohyblivost kyčlí a i úklony do stran. To vše se děje při kontrakci břišního svalstva. Pokud dojde k oslabení některé svalové skupiny v důsledku vadného držení těla, častého sezení, nedostatečné fyzické aktivity apod, tělo začne ztrácet správnou oporu páteře, zapojuje, či dokonce přetěžuje jiné svaly jako kompenzaci a my si zaděláváme na pořádný problém.
Proč je cvičit
Jednoduše proto, abychom předešli problémům zmíněným výše, posílili je a zvýšili tak jejich funkčnost.
Když už je cvičíme, spousta z vás by je určitě ráda dala na obdiv i širokému okolí.
Je nutné si uvědomit, že toto svalstvo je jako každé jiné, tzn. podle svého cíle si musíte upravit vaši cvičební rutinu.
- Pokud bažíte po objemných 3D vystupujících cihličkách, musíte si uvědomit, že vaše cviky na břicho by měly být provedeny do selhání s počtem opakování 8-15x. Podle toho musíte volit správnou zátěž a druh cviků, které vám toto umožní.
- Pokud ale rýsujete, nebo se zkrátka snažíte posílit jejich funkci, volíte cviky, u kterých provede počet opakování 20x a vyšší. Důvod u správné svalové funkce je ten, že u vyššího opakování a nižší zátěže jste schopni technicky cvik provést lépe, než když jste pod velkou zátěží a snažíte se tam poslat ještě jedno „opáčko“. Ideální na rýsování je proto, že tuky se pálí za přítomnosti kyslíku, který je dodáván do svalů napumpovanou krví. Takže během našeho cvičení se nám pálí tuk na břiše.
Veškeré cviky bychom měli provádět za přítomnosti bráničního dýchání, což je dýchání do břicha. Nejenom, že to dané cviky ztíží, protože naše svalová vlákna břišních svalů jsou více napnutá, ale také posilujeme core, tzv. střed těla. Core má důležitou stabilizační funkci těla, protože břišní svalstvo se nachází i uvnitř břicha, nejenom na jeho povrchu. Důsledkem jeho posílení je schopnost zvedat těžší váhy a držet tělo více vzpřímeně.
Jak na stravování pro shození tuku na břiše
Tohle je věda a chemie v jednom. Ve vašem těle se dějí chemické procesy na základě nějakých akcí a vy musíte vědět, jak tyto chemické procesy fungují.
Abychom docílili kýženého efektu, musíme přejít do diety. Nejedná se o hladovění, ale o pravidelný přísun živin každé 2-3 hodiny a to v menších porcích, než na které jsme zvyklí. Tělo energii přijatou z potravin neustále zpracovává a tu přebytečnou odvádí do formy tuků. Pokud jsme schopni s touto informací pracovat a rozložit si náš jídelníček přes celý den, jsme schopni zamezit minimálně alespoň tloustnutí.
Během diety, která se spíše musí stát vašim životním stylem, (protože získání pekáče buchet je víc, nežli jen obyčejné hubnutí), se musíte vyhýbat jednoduchým cukrům. Naopak musíte dbát na to, aby váš jídelníček byl bohatý na vlákninu, která napomáhá správnému pohybu střev, čili trávení a na zeleninu, která obsahuje široké spektrum minerálů, což dopomáhá ke správné funkci těchto procesů. Zelenina navíc pomáhá jako takový transmiter, převozník tuků a napomáhá je vylučovat z těla ven.
Dále je zapotřebí se dostat do kalorického deficitu.
Vaše tělo vypadá tak, jak vypadá, protože je navyknuté na váš kalorický příjem a fyzické aktivity a podle toho reaguje. Toto pravidlo ohledně kalorického příjmu není tak úplnou pravdou, ale při správné a zdravé dietě určitě platí.
Proto postupně a pomalu snižujte příjem kalorií, aby si tělo zvyklo. Pokud nevíte, kdy snížit příjem kalorií, nechte to na tělu. Sledujte své tělo, jak bude reagovat na první ubrání kalorií. Až se přestanete hýbat na váze a nebo na metru, je čas zase trošičku ubrat.
Zapomeňte na to, že vletíte do drastické diety přes noc. Tělo zareaguje jako v případě stresové situace, proto nastartuje podobné procesy a vy začnete pálit nejenom tuky, ale i svaly s tím, že tuky se vrátí v podobě JoJo efektu později, kdykoliv se zase více najíte.
Konečná a efektivní rada na hubnutí a získání „cihliček“ je pohyb. Cvičením pálíte nejvíce kalorií.
Nejlepší na hubnutí je HIIT kardio – vysoce intenzivní intervalový trénink, při kterém budujeme svalovou hmotu a zároveň pálíme tuky. Jestli se necítíte na cvičení, můžete zkusit procházku ráno na lačno. Když se při procházení nezadýcháte a zůstanete v klidovém režimu, tělo nemá důvod brát energii z vašeho svalstva a tak jako zdroj energie využije vaše uložené tukové zásoby.
Běh jako nástroj hubnutí není ideální, protože opět platí, že si tělo navykne na opakující se zátěžový pohyb, potřebuje okamžitý zdroj energie, svalstvo, a snaží se cvik co nejefektivněji provést s co nejméně vynaloženým úsilím.