Cvičili byste nejraději ráno, abyste si splnili tréninkovou rutinu, ale vaše zaměstnání vám to nedovoluje? Je vám jedno, kdy se do cvičení pustíte? Kdy je ten ideální čas na cvičení, aby bylo vaše tělo i psychika v pohodě?
Otázka času
Každá osoba, která se pouští do pravidelného cvičení, by si měla nastavit cvičební režim, který bude pravidelně dodržovat. Zpravidla jsme svázáni pracovní dobou, mimopracovními povinnostmi apod. Vybírat si tedy dobu cvičení příliš nemůžeme. Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří si mohou dobu cvičení libovolně určit, měli byste si ujasnit, jaké výhody cvičení v různých částech dne přináší. Zjistit si co přesně vyhovuje vašemu biorytmu a jaký je pro vás ideální čas na cvičení . V tomto případě je základní jedna důležitá zásada, a to cvičit v tu denní dobu, ve které jste schopni cvičit pravidelně, aby si váš organismus navykl na pravidelný cvičební režim. Je to pro vás zdravější.
Výběr správnýh sportovních hodinek vám pomůže dodržet váš časový rozvrh.
Cvičení ráno
Máte-li dostatek času na cvičení ráno před prací, získáváte jednu zásadní výhodu, a to především tu, že máte odcvičeno ještě dříve, než vyrazíte do práce. Odbydete si tak příjemnou ranní rutinu. Díky rannímu cvičení skvěle nastartujete organismus, hned ráno si protáhnete tělo a vyplavíte do organismu dávku endorfinů, které mají vliv na dobrou náladu. Můžete tak den začínat s nadšením, vzpruhou a dobrou fyzickou přípravou.
Pokud se vydáváte cvičit ven, můžete se také ráno těšit na čerstvý vzduch a méně osob na stezkách. Hned ráno také podpoříte duševní pohodu a vaše koncentrace bude v práci také lepší. Na začátku dne také skvěle nastartujete metabolismus.
Nevýhodou ranního cvičení je především to, že si musíte ráno dostatečně přivstat, abyste stihli rozespalé tělo dobře protáhnout, zacvičit si a „vychladnout“. Ráno nesmíte podcenit především protažení, abyste si nepřivodili zbytečné zranění, riziko se týká zvláště zatuhlých svalů. Potřebovat budete také dávku motivace a silné vůle.
Odpolední cvičení
Odpolední cvičení přichází po práci. I když se na první pohled může zdát, že již po práci nemáte dostatek síly na cvičení, naopak odolnost, síla a výkon se v pozdějších hodinách zvyšují. Cvičení tak může být efektivnější. Mnohdy ráno nedosáhnete během tréninku takových výsledků jako odpoledne.
Cvičení odpoledne však může být skvělým způsobem, jak se po pracovním dnu uvolnit, vypnout a pročistit si hlavu, také se zbavit stresu. Snižuje se také riziko vzniku zranění, jelikož je vaše tělo již skvěle zahřáté.
Velkou nevýhodou odpoledního cvičení je především riziko jeho nepravidelnosti. Do naplánovaného tréninku vám totiž snadno zasáhnou povinnosti v rodině, v práci či další neplánované změny. Odpoledne se v některých dnech můžete často cítit také příliš vyčerpaní. Mezi nevýhody patří i to, že většina fitness center je po pracovní době často plná dalších osob. Pokud však preferujete outdoorové sporty, tento problém se vás tolik netýká.
Večerní rutina
Některé osoby preferují tréninky ve večerních hodinách. Pro některé je to ideální čas, aby si dopřáli řádný trénink, zbavili se stresu a dobře se jim usínalo. Často se však stává, že po tréninku je organismus příliš „rozjetý“ a naopak spánek se dostavuje jen těžko či příliš pozdě.
Výhodou večerního tréninku je však to, že fitness centra jsou zpravidla prázdná a venku příliš osob také nepotkáte. Dobře si také vyčistíte hlavu po celodenním zápřahu.
Nevýhodou je jistě to, že v opravdu večerních hodinách mají fitness centra mnohdy zavřeno či můžete být příliš unavení, abyste se ještě pouštěli do cvičení. Večerní běhání sebou nese i riziko týkající se vašeho bezpečí. Také metabolismus tréninkem nastartujete, ale brzy se opět uklidňuje kvůli spánku.
Ideální je vždy naslouchat svému tělu a stanovit si trénink na denní dobu, kdy máte zpravidla na cvičení dostatek času. Přečtěte si také proč je důležité kardio cvičení!