Může vynechání lepku ze stravy podpořit hubnutí?

Lepek, součást některých surovin, o které se začíná v poslední době mluvit stále více a více. Častěji se také poukazuje na to, jak špatný pro lidský organismus vlastně je. Co lepek v našem těle způsobuje a skutečně nám jeho vysazení pomůže shodit nějaká kila navíc?

Problém jménem celiakie

Celiakie je onemocněním obsahující nesnášenlivost lidského těla na lepek. Ten je směsí dvou bílkovin, které se vyskytují v obilninách, a nejčastěji se s ním setkáme v pekárenských výrobcích, kam jej producenti přidávají z důvodu pružnosti, kterou pečivu dodává. Ovšem lepek je pro lidské tělo poměrně těžce stravitelný, a to jak při výše zmíněné celiaky, tak pro alergiky, ale i další osoby, které o svém problému ani nevědí. Podle některých odhadů může být osob se špatnou snášenlivostí lepku, které o tom nevědí, v České republice až čtvrt milionu.

Lepek v potravinách

Zjednodušeně řečeno, lepek nepřináší našemu tělu nic dobrého, a proto se objevuje stále větší počet osob, které lepek ze svého jídelníčku zcela vysazují. Jedním z efektů takového rozhodnutí může být úbytek na váze a celkově lepší pocit ze svého těla a příliv nové energie.

Tělo nemá lepek rádo

Důvodem, proč se při vysazení lepku začíná tělo zbavovat tuků, je ukryt především v potravinách, ve kterých je obsažen. Pokud se totiž chceme lepku vyhnout, pak musíme ze svého jídelníčku vysadit potraviny, jako jsou všechny druhy sladkého a slaného pečiva, těstoviny, dorty, sušenky, oplatky, dokonce v některých případech i čokoládu, a také některé uzeniny. Zkrátka všechny potraviny, které jsou vyráběné z mouky, by se v našem jídelníčku již neměly objevovat.

Bezlepková strava se ukázala být vysoce efektivní v momentě, kdy se potřebujete zbavit přebytečného tuku na břiše. Právě lepek se totiž ukládá především v tucích v oblasti břicha. Pokud máte v úmyslu redukovat svou váhu, je tato oblast vždy velmi problematická. Při bezlepkové stravě to však půjde o něco lépe.

Možná se při představě jídelníčku bez pečiva, buchet, koláčů a dalších dobrot vyrobených z mouky chytáte za hlavu, ovšem i bez lepku se dá jíst skutečně dobře. Například na internetu naleznete celou řadu skutečně chutných receptů, jak péct zákusky a buchty, ale třeba i chléb bez mouky či s použitím mouky bezlepkové. Stačí k tomu jen trocha improvizace, a hlavně se nebát nových chutí.

Myslete na doplňování látek

Někde se můžete dočíst, že po vysazení lepku se tloustne. Nejedná se však o pravdivou informaci. Lidé s celiakií totiž špatně tráví lepek, který se jim usazuje ve střevech. V momentě, kdy lepek vysadí, začnou mnohem lépe trávit potraviny a tím pádem i přijímat živiny. Proto mohou začít i lehce přibírat, nejedná se však o tloustnutí, spíše o vybočení ze své standardní váhy do váhy, kterou by měli, pokud by nebyli nemocní.

Lepek a hubnutí

Na co je však u tohoto způsobu důležité myslet je ten fakt, že veškeré další látky, které jste normálně přijímali v pečivu, tedy především vlákninu a sacharidy, je nutné pro co nejlepší výsledky při hubnutí něčím nahradit. Nejlépe kvalitním zdrojem takové látky. Vlákninu tedy hledejte především v zelenině, ovoci či ořeších, sacharidy vám naopak dodají potraviny, jako je rýže nebo brambory.

Velmi důležité je také myslet na minerály a vitamíny. Především vitamín B je velmi důležitou součástí našeho jídelníčku a jeho nepřítomnost v organismu může vést k pocitům únavy, podrážděnosti či nesoustředěnosti. Jedním z nejlepších zdrojů tohoto vitamínu je například drůbeží, rybí či jiné druhy masa, vejce, mléčné výrobky či luštěniny.

Pokud na sobě sami pociťujete problémy v podobě těžkého břicha, střevní či žaludeční potíže, může být nesnášenlivost lepku jednou z příčin, ovšem ještě předtím než si naordinujete bezlepkovou dietu, je zapotřebí poradit se se svým lékařem a vypátrat příčinu problémů pomocí klasické medicíny. Pokud tak neučiníte, mohli byste si bezlepkovou dietou přivodit ještě více potíží.

TIP na další čtení: Ketodieta a vše co byste o ní měli vědět

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..