Kolagen- Spektrum jeho účinků je opravdu široké

Každý sportovec by měl preventivně dbát na zdraví kloubů. Nemusíte být profesionálním sportovcem, abyste o zdraví vašeho organismu pečovali preventivně. Zaměřte svou pozornost na kolagen a popřemýšlejte nad jeho pravidelným užíváním.

Pohyb a zdraví

Pohyb je pro zdraví organismu a celkovou kondici nesmírně zdravý. Důležité je však myslet také na klouby, které dostávají pohybem pěkně zabrat, a to ať už cvičíte doma, běháte, chodíte pravidelně na jógu či do posilovny. Kolagen totiž pečuje nejen o zdraví vašich kloubů, především v pokročilém věku, ale pomůže vám dosáhnout lepších výsledků a podporuje správnou regeneraci.

Kolagen

Kolagen je druhem proteinu, tedy nerozpustnou bílkovinou, která je však základní stavební hmotou pojivových tkání. V těle tvoří 25-30 % všech proteinů, a to ve formě kolagenních vláken je složkou mezibuněčné hmoty. Po zdraví organismu je klíčovým. Kolagen se přirozeně vyskytuje v těle. Kolagen se podílí na budování a regeneraci svalů, šlach, vazů, chrupavek a chrání je před nadměrným opotřebováním, zvláště během cvičení. Kolagen je však nesmírně důležitý pro strukturální oporu v těle, kde tvoří až 90 % pojivových tkání, viz klouby, vazy, šlachy atd.

Síla pro svaly

Během cvičení dochází k narušení svalových vláken, tedy nepatrným trhlinkám, ale i svalovým mikrotraumatům, což vede ke ztrátě bílkovin. Celkově se syntéza bílkovin během sportování snižuje, ale po cvičení opět roste. Ideální je organismu dodat kolagen, který se postará o vyrovnání vzniklých úbytků. Podpoříte tak růst svalů a obnovíte ztracené bílkoviny. Kolagen obsahuje také řadu aminokyselin, které podporují správnou regeneraci svalů. Podporují regeneraci pojivových tkání, snižuje riziko vzniku zánětu a po náročném tréninku přináší rychlejší zotavení i lepší výkon.

Regenerace

Organismus si s hojením a regenerací namáhaných svalů poradí díky dvěma mechanismům, a to souběžnou regenerací svalových vláken a produkcí jizevnaté tkáně na tkáni pojivové. Během těchto procesů dochází k navýšení syntézy kolagenu. Tím nejdůležitějším je kolagen III. typu a kolagen I. typu. Kolagen III. typu je zodpovědný za flexibilitu vzniklé jizevnaté tkáně, kolagen I. typu se formuje později a stará se o posílení nově vzniklých svalových vláken a pojivové tkáně.

Výkon

Kolagen má vliv nejen na regeneraci svalů, a ale i na fyzický výkon. Napomáhá totiž rozkládat kreatin, který podporuje výkon především během krátkých tréninků s vysokou intenzitou. Jedná se o typ cvičení, který je ideální pro hubnutí.

Na klouby

Kolagen posílí klouby a kloubní vazy

Kolagen posílí klouby a kloubní vazy, což je klíčové nejen pro sportovce, ale i starší osoby. Kolagen posiluje kloubní aparát a vy se tak chráníte před poraněním. Samotné kloubní vazy totiž ze 75 % tvoří právě kolagen. Pravidelným cvičením však může docházet k tomu, že svaly narůstají rychleji než vazy, a to může vést k bolestem i zraněním. Užíváním kolagenu se toto riziko snižuje, podpoří se pružnost vazů, posilují se tedy srovnatelně jako svaly.

Kolagen a stáří

Na přísun kolagenu by měli myslet nejen sportovci, ale i starší osoby, které jsou stále pohybově aktivní. Kolagen totiž tělo vytváří do určitého věku a postupně se jeho produkce snižuje. Například kolagen I. typu se přirozeně produkuje přibližně do 35 let. Tento typ kolagenu je zodpovědný za vypnutou pleť a její pevnost, která se poté postupně snižuje. Ubývající produkce kolagenu však souvisí i s bolestmi kloubů a větší náchylností ke zranění.

TIP na další čtení: Procvičte si prsní svaly doma!

Zdroje kolagenu

Zvolit můžete nejrůznější doplňky stravy, díky kterým budete mít vždy přehled o tom, kolik kolagenu jste za den zkonzumovali. Co se týká přírodních zdrojů, jedná se především o vejce, batáty, ryby, plody moře, vývar z kostí, některé druhy zeleniny apod.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..